Ponuky mobilných operátorov kedysi a dnes

Bez mobilného telefónu sa už dnes žiť veru nedá. Preto ho vlastní snáď každý človek. Dieťa, mládežník, dospelý a aj veľa seniorov si pochvaľuje služby toho malého čuda. Voláme prostredníctvom mobilného telefónu, posielame textové správy, surfujeme na internete, fotíme, a pod. Súčasný mobilný telefón je naozaj multifunkčné zariadenie. Kedysi to však neplatilo a aj ceny za ponúkané služby boli nepomerne iné.

To sa ale musíme vrátiť pekných pár rokov dozadu, kedy mobilný telefón slúžil výhradne na telefonovanie a posielanie SMS správ. A aj tieto služby nás stáli nemalé peniaze. Podnikatelia veľakrát zaplatili aj niekoľko tisíc do mesiaca a to sme ešte príliš optimistickí.

Bežný užívateľ bol síce na tom o niečo lepšie, no je pravda, že telefón väčšinou využíval iba na stručné hovory so svojou rodinou. Každá minúta navyše ho totiž stála ďalšie a ďalšie finančné prostriedky.

 

Rozmach mobilných telefónov znamenal nižšie ceny

Ako šiel čas, mobilné telefóny sa neustále zdokonaľovali a rozširovali sa zároveň aj služby mobilných operátorov. Stúpal počet zákazníkov, čím začali naopak klesať ceny na stále prijateľnejšiu úroveň. Súčasne na Slovensko začali prichádzať stále noví a noví operátori, čo tiež poriadne zamávalo s cenami smerom nadol.

Už sa len netelefonovalo a sms-skovalo, ale dalo sa prostredníctvom mobilného telefónu ako-tak surfovať na internete. Mobilný telefón čoraz viac začal svojimi funkciami pripomínať počítač slabšieho výkonu.

Funkcie mobilného telefónu sa tak neuveriteľne rozmohli. K mnohým týmto vymoženostiam bol ale potrebný kvalitný mobilný signál. Aby ste nám rozumeli, čím je kvalitnejšie pripojenie, tým viac funkcií naraz a v dokonalejšej forme dokázal mobilný telefón spracovať a odoslať.

V čase, keď prišli do módy súčasné mobilné telefóny s dotykovou obrazovkou, možnosti mobilného telefónu sa rozšírili na maximum. Môžeme volať, súčasne surfovať a na pozadí sťahovať nami požadovaní súbor. Presne tak, ako na našom veľkom počítači, notebooku alebo tablete.

 

Kvalita a forma mobilného signálu je rozhodujúca

Od doby, kedy začalo byť možné prenášať cez jednu linku viacero služieb – ako napr. volanie, surfovanie, alebo dokonca aj pozeranie televízie na mobilnom telefóne – tak odvtedy sa môže mobilný telefón považovať za plnohodnotný počítač, za plnohodnotný pracovný nástroj. Ako je to ale možné? Čo podstatné sa zmenilo oproti minulosti?

Od istého momentu mobilní operátori prestali deliť hlasovú službu, posielanie sms správ a internetovú službu zvlášť. Začali rozlišovať iba medzi objemom prenesených digitálnych dát a akou rýchlosťou.

Toto je spôsobené plnou digitalizáciou poskytovaných služieb a spôsobom ich prenosu tzn. prostredníctvom takzvaných paketových balíčkov, čo umožňuje účtovať služby zákazníkom podľa objemu ich využitia.

 

Veľká konkurencia a technologické možnosti stlačili ceny na minimum

V minulosti boli potencionálni zákazníci odkázaní výhradne iba na dvoch mobilných operátorov, ktorí u nás pôsobili. Museli uzavrieť zmluvu presne tak, ako im ju predložili. Buď chceli, alebo nie. Len veľmi malé možnosti na výber. Nehovoriac o tom, že ak sa na niečo stažovali, len veľmi ťažko sa domohli nápravy a prípadne aj vrátenia peňazí. A tie spomínané mesačné účty. No to bolo naozaj iba pre silné žalúdky.

Dnes vďaka veľkej konkurencii na mobilnom trhu je situácia presne opačná. Nie mobilný operátor diktuje podmienky, ale naopak. Zákazník, ktorému sa mu nedostane presne to, čo hľadá, odíde od stola a hľadá si alternatívu. Mobilní operátori to pochopili a predháňajú sa v tom, ako si získať zákazníkov na svoju stranu.

 

Základom býva SIM kartu za výnimočnú cenu

SIM karta za extra nízku cenu, tak na toto sa snažia nalákať mobilní operátori dnes. Doslova za pár eur si môžete volať, posielať správy a mať k dispozícií neobmedzený internet. Pravda, každý z nás má iné predstavy o využívaní mobilného telefónu. Aj na toto dnes pamätajú mobilní operátori. Ak sa vám teda základ máli, prikúpite si k SIM karte mesačný alebo ročný paušál. Presne podľa vlastných preferencií.

Rovnako sa upravili ceny za poskytovanie roamingových služieb. Kedysi sme roaming využívali iba výnimočne, no dnes môžete využívať služby mobilných operátorov za prijateľnú sumu v podstate kdekoľvek v zahraničí. Akurát, že prenosová rýchlosť sa vám upraví o jednu až dve generácie späť. No stále to plne postačuje na rozumné využívanie vášho mobilného zariadenia.

 

Kde sa dnes zákazník dozvie o poskytovaných službách

V minulosti sa ľudia dozvedali o produktoch a s nimi spojenými službami len kamenných predajniach, televízii alebo printových médiách. A porovnávať ani nemohli, nebolo veľmi s kým.

Dnes si požadované informácie zistia rýchlo a pohodlne priamo z pohodlia svojich domovov. Stačí sa iba pripojiť na internet, zadať požiadavku a hotovo. Zákazník má hneď jasno, komu sa upíše a za akých podmienok.

A čo budúcnosť? Je to jasné. Ceny za služby mobilných operátorov budú stále klesať a ponuky sa zlepšovať. Máme sa teda na čo tešiť.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ponuky mobilných operátorov kedysi a dnes, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *