Ako lyžiar trénuje cez leto

Tréning akéhokoľvek športu je progresívny a systematický prístup, ktorý pomáha športovcom dosahovať ich vopred stanovené ciele, a to predovšetkým v najlepšej možnej kondícii. Z tohto dôvodu sú lyžiary profesionálne pripravovaní na sezónu nie len v zime, ale aj počas letných mesiacov. Ich športové tréningy sú systematické a navrhnuté tak, aby ich stále posúvali k ich lyžiarskym cieľom bez ohľadu na ročné obdobie trénovania.

 

Lyžiari musia trénovať celoročne

Zimné športy si vyžadujú špeciálne podmienky, počasie a rovnako aj výstroj. Lyžovanie je jeden zo športov, ktorý sa nezaobíde bez výstroje ako sú napríklad lyžiarky, lyžiarska prilba, lyže, lyžiarske palice, ale základom pri lyžovaní je najmä sneh. Profesionálni lyžiari musia však trénovať počas celého roka, aby bola ich kondícia, výdrž aj technika počas sezóny čo najlepšia. Dôležité je uvedomiť si, že v tréningu a cvičení je rozdiel.

 

Dôležitý je výber náhradného športu

Podľa typu lyžovania, v ktorom lyžiar súťaží je mu priradený šport, na ktorý sa počas teplejších mesiacov sústredí a snaží sa v ňom efektívne zlepšovať. Backcountry lyžovanie si vyžaduje veľmi dobrú kondíciu a výdrž športovca. Preto sa príprava športovca sústredí predovšetkym na beh a turistiku do kopca, ktoré pomáhajú budovať jeho kondíciu. Zjazdové lyžovanie si na druhej strane vyžaduje vybudovanie silovej základne, a preto takýchto lyžiarov často stretnete v priestoroch posilovne. Výborným spôsobom trénovania zjazdových lyžiarov je aj bicyklovanie do kopca, ktoré efektívne buduje svalstvo. Väčšina odborníkov sa však zhoduje, že pre všetky druhy lyžovania je najvhodnjším spôsobom trénovanie kombinácia viacerých športov, ktoré pomôžu udržať správnu formu športovca.

Ako všetci športovci, aj lyžiary si musia sledovať stravu a či príjamjú dostatok vitamínov a živín, ktoré sú pre ich telo nesmierne dôležité. Tu sa tiež väčšinou obrátia na odborníkov, ktorí im pripravia správnu a vyváženú stravu. Pohybové i potravinové aspekty tréningu sú významné pre tréningy lyžiarov celoročne a priamo ich vedú k dosahovaniu vytýčených úspechov.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *