Čo by ste mali vedieť o bavlne?

Dnes sa bavlna v textilnom priemysle dostala na popredné priečky. Používa sa takmer na všetko – na výrobu spodnej bielizne, na obliečky, tričká, utierky či uteráky. Bavlna hýbe svetom a nájdete ju ozaj v každej domácnosti.

 

Ako bavlna vzniká?

Bavlna sa zbiera z rastliny bavlníka. Bavlník rastie v tropických a subtropických oblastiach. Pre svoj rast spotrebuje pomerne veľa vody, približne 4000 litrov. Na bavlníku vyrastie tobolka obsahujúca chumáčik, ktorá sa zbiera a ďalej spracováva – tobolky sa čistia a až potom sa z nich tká látka. V konečnej fáze prechádza látka čistením a farbením.

 

Výhody bavlny

Bavlna si v textilnom odvetví získala svojich priaznivcov najmä vďaka skvelým vlastnostiam, medzi ktoré patrí jej pevnosť voči oderu, jemnosť a pohodlnosť. Bavlna si tiež poľahky poradí s vlhkosťou, a preto je skvelým materiálom pri výrobe športového oblečenia.

Nevýhody bavlny

Keďže je bavlna náchylnejšia na škodcov, musí sa chemicky ošetrovať. Kvôli nej sa teda spotrebuje až 16 % pesticídov ročne, ktoré znečisťujú životné prostredie. Na veľkých plantážach sa používajú tiež rôzne umelé hnojivá či geneticky modifikované rastliny.

Samozrejme, aj bavlnu je možné pestovať prirodzene. Podobným spôsobom sa pestuje bio bavlna. Poľnohospodári sa snažia vyvarovať chemikáliám a na to, aby bavlnu ochránili pred škodcami používajú len prirodzené prostriedky. Bavlnu nezbierajú prostredníctvom rôznych strojov, ale ručne. Farbenie prebieha len prírodnými látkami.

 

Bavlna v trendy kúskoch

Dedoles vám ponúka hneď niekoľko originálnych kúskov vyrobených zo 100% bavlny. Nájdete medzi nimi zaujímavé mikiny od značky The Mountain, tričká, dámske legíny či veselé ponožky. Dedoles vám ponúka oblečenie, ktoré má zmysel nosiť. Oblečenie, ktoré má pridanú hodnotu, je vyrábané šetrnými procesmi s ohľadom na prírodu a životné prostredie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *