Ako kúriť briketami v krbe?

Príjemné hrejivé teplo z krbu láka čoraz viac nadšencov, ktorí chcú svoje domovy zútulniť. Využitie brikiet pri tomto spôsobe kúrenia prináša so sebou mnoho výhod.

Samotné drevené brikety sú prírodné palivo, ktoré vzniká lisovaním odpadu z drevovýroby. Preto sú prírodné a šetrnejšie k životnému prostrediu. Vďaka svojej hustote dokážu poskytnúť vysokú výhrevnosť a dlhšiu dobu horenia. Navyše skladovanie je praktické a jednoduché s minimálnym neporiadkom. Dlhá doba horenia je ešte výhodnejšia v prípade nočných brikiet.

Pokiaľ ste sa rozhodli pre využitie brikiet pri kúrení v krbe prinášame vám jednoduchý spôsob ako rýchlo a ľahko zakúriť:

  1. Prvý krok predstavuje vodorovné poukladanie štiepok na spodnú časť krbu. Užitočné môže byť aj rovnomerné rozloženie zostatkového popola, ktorý slúži ako izolácia ohniska zospodu a horenie tým pádom podporuje smerom nahor.
  2. Na podkladovú vrstvu následne priečne uložíte brikety, ktoré fungujú v tomto prípade ako hlavné palivo.
  3. Väčšie množstvo štiepok uložíte na vrch brikiet a pár kusov môžete poukladať aj pomedzi hlavné palivo.
  4. Do pripravenej kôpky vložíte tuhý podpaľovač, ktorý vám zabezpečí plynulý štart horenia. Spodná vrstva štiepok zaručí to, že brikety neskôr prehoria z každej strany.

Celý systém zakurovania v krbe spočíva v zapaľovaní ohňa zvrchu, kedy oheň postupuje plynule smerom na dol. Tento spôsob napomáha rýchlemu nahriatiu komína, ktorý dosiahne svoju prevádzkovú teplotu. Kúrenie je tak bezdymové s vypúšťaním menšieho množstva emisií.

Dvierka na krbe nechajte mierne pootvorené pre dostatočný prísun kyslíka. Následne po 10-15 minútach ich môžete uzavrieť.

  • V prípade využitia valcových bukových brikiet, rozlomte valce na menšie kúsky, ktoré systematicky poukladajte na spodnú vrstvu štiepok.
  • Dôležité je pripomenúť, že pre zapaľovanie ohňa nepoužívajte noviny alebo papier. Tie nedokážu dostatočne zahriať komín a zároveň produkujú veľké množstvo emisií do ovzdušia.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *