Poznáte tieto pojmy spojené s ochranou životného prostredia?

Téma ekológie a udržateľnej spotreby v domácnosti je celosvetovo i na Slovensku čoraz rozšírenejšia. Ak aj vy máte za jeden zo svojich cieľov pomôcť prírode a chrániť naše životné prostredie, tak je viac než praktické, aby ste mali prehľad v základných pojmoch súvisiacich s ochranou naše milovanej planéty. Hovoria vám niečo viac pojmy ako udržateľnosť či ekológia? V našom článku sa bližšie pozrieme na to, aký význam ukrývajú tieto názvy. Na úvod si najskôr skúste pri každom pojme tipnúť jeho vysvetlenie.

 

Udržateľnosť ako základ ekologickej rovnováhy

Pojem, ktorý je v súvislosti s ochranou životného prostredia skloňovaný neustále častejšie a častejšie. Súčasný svet sa na udržateľnosť pozerá predovšetkým ako na rôzne procesy a činnosti, využitím ktorých sa ľudstvo usiluje vyhýbať sa a predchádzať vyčerpaniu prírodných zdrojov našej planéty, a to s cieľom udržať ekologickú rovnováhu, ktorá neumožňuje znižovať kvalitu života moderných spoločností. Príkladom udržateľnosti môže byť napríklad nakupovanie použitého oblečenia v second handoch, ktoré nahrádza nakupovanie nového oblečenia v módnych reťazcoch. Ďalším príkladom môže byť i používanie plátených nákupných tašiek, ktoré nahrádzajú neustálu spotrebu plastových igelitiek.

 

Podpora planéty vďaka ekológií

Ekológia sa zameriava na zlepšovanie kvality nášho životného prostredia. Zaraďuje sa medzi odvetvia patriace pod biológiu. Prvýkrát sa do pozornosti širšej verejnosti dostala v 60.tich rokoch minulého storočia a odvtedy sú ekologické témy neustále viac dávané na známosť. Vo všeobecnom ponímaní ekológia predstavuje pomenovanie pre štúdium a skúmanie životného prostredia so zameraním na bližšie pochopenie vzájomného spolužitia organizmov v rôznych ekosystémoch. Práve ľudská činnosť podstatným spôsobom vplýva na rovnováhu zdravia svetových ekosystémov. Kontaminácia životného prostredia v dôsledku používania fosílnych palív patrí medzi príklady narušenia harmónie ekosystémov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa usilujeme šíriť benefity vykurovania s použitím drevených brikiet, peliet a1ekohrášku.

Usilujete vo svojej každodennej spotrebe o robenie aktivít, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia? Naša planéta si zaručene zaslúži našu pomoc, podporu a starostlivosť.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *