Handrové, drevené či porcelánové – poznáte tieto druhy bábik?

Bábiky patria celosvetovo medzi najobľúbenejšie hračky. Neostávajú však len v detských rukách, keďže sa na svete rozvinulo rozsiahle zberateľstvo týchto hračiek. Väčšina bábik je dnes vyrábaná strojovo, no človek narazí ľahko aj na ručne vyrábané unikáty. Poznáte tieto základné druhy bábik?

 

Handrové bábiky

Handrové bábiky patria medzi najstaršie hračky vôbec. Najstaršia bábika pochádza z Egyptu a jej pôvod sa datuje na 1. až 5. storočie nášho letopočtu. Bábika je vyrobená z rôznych kúskov látky, ktoré sú bežne dostupné a ich výplňou sú taktiež rôzne domáce materiály. Výraz bábik môže byť odlišný – od jednoduchých stehov namiesto očí a úst až po bežné rysy tváre.

 

Matriošky

Bábiky na štýl matriošiek sú synonymom Ruska. Ide o tradičné drevené bábiky, ktoré sú duté, dajú sa v polovici rozložiť na dve časti a každá má v sebe o čosi menšiu kópiu. Takýmto spôsobom môže byť v jednej veľkej matrioške skrytých ďalších 11. Vzhľad každej bábiky môže rovnaký alebo sa môžu bábiky úplne líšiť. Matriošky boli pôvodne, rovnako ako handrové bábiky, vyrábané ručne.

 

Reborn bábiky

Bábiky Reborn majú jeden hlavný účel: zobraziť bábätko tak reálne ako to len umelé materiály dovoľujú. Hlavnými materiálmi pri výrobe týchto bábik sú vinyl a silikón. Pri výrobe týchto bábik sú dôležité nielen farebné odtiene, ale aj lesk či matnosť farieb. Vďaka moderným technológiám je možné vytvoriť bábiky, ktoré sa na prvý pohľad ani nedajú rozoznať od reality.

 

Porcelánové bábiky

V priebehu 19. storočia boli porcelánové bábiky veľmi rozšírené hlavne v Nemecku, Poľsku, Francúzsku, Dánsku a vo Švédsku. Ako z ich názvu vyplýva, ide o bábiky, ktoré sú z časti alebo celé vyrobené z glazovaného porcelánu. Vlasy bábik sú tvarované do účesov a ich telo je obvykle zakryté látkovým alebo koženým oblečením, ktoré nie je možné meniť.

Bábiky sprevádzajú naše detstvá už od nepamäti. Ich najstaršie typy sú známe už takmer 2 000 rokov, čo z nich robí jedny z najstarších hračiek vôbec. Dnes existuje viac ako 20 rôznych druhov bábik, ktoré vznikli v rôznych kútoch sveta. Poznáte niektoré ďalšie typy bábik?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *