7 tipov pre fotografov začiatočníkov

Fotenie je zábavný a fascinujúci proces. A teraz je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Už nemusíte čakať celé hodiny na to, aby ste vytvorili jednu fotografiu. Keďže technické prekážky fotografovania sa oproti minulosti drasticky znížili, môžete sa sústrediť na iné aspekty, napríklad na dobré a kvalitné obrázky. Kde by ste teda mali začať?

 

Naučte sa všetky pravidlá, aby ste ich mohli neskôr porušiť

Naučiť sa pravidlá fotografovania je nevyhnutné, pretože poskytujú základ pre pokročilejšie tipy a triky. Keď zvládnete základy, môžete pravidlá porušovať, koľko vám to vaša kreativita dovolí.

 

Zamerajte sa na oči

Na fotkách si všímame oči. Sme k nim priťahovaní. Nie je v tom žiadna mágia. Oči sú totiž prirodzeným ohniskom. Preto sa pri fotografovaní portrétu uistite, že ste na ne zaostrili.

 

Urobte veľa chýb, potom sa z nich poučte

Čím viac chýb urobíte, tým rýchlejšie si zlepšíte svoje fotografické zručnosti. A pamätajte si, že všetci profesionálni fotografi kedysi začínali. Chyby môžete premeniť na lekcie, v tom spočíva ich pravá hodnota. Preto pokojne skúšajte aj spôsoby, techniky a nastavenia, ktoré vám sú neznáme. Aj fotenie je totiž v prvom rade o experimentovaní.

 

Buďte vždy pripravení

Väčšina digitálnych zrkadloviek má takmer okamžité časy spustenia. Fotoaparát preto udržujte v jednom z poloautomatických alebo plnoautomatických režimov v prípade, že budete musieť zachytiť niečo neočakávané. Napríklad letiaci alebo rýchlo sa pohybujúci objekt.Niekedy máte totiž len zlomok sekundy na to, aby ste zachytili veľký záber. Do preferovaného režimu môžete prepnúť vždy, keď sa sústredíte na nepohyblivé objekty.

 

Snažte sa pri fotení držať fotoaparát stabilne

Otrasy fotoaparátu môžu znehodnotiť fotky. Ak zvýšite citlivosť ISO a otvoríte clonu, čas uzávierky bude rýchlejší, vďaka čomu sa zvýši ostrosť záberov.

 

Foťte to, čo milujete

Zameranie sa na to, čo milujete. Ak budete fotiť veci, ku ktorým máte blízko, výsledné fotky budú o poznanie lepšie a kvalitnejšie. Bude z nich vyžarovať intenzívnejšia emócia. Ak ste teda vášnivými milovníkom prírody, vyberte sa na túru.

 

Čo vlastne potrebuje začínajúci fotograf?

Nemusíte si kupovať kompletné foto príslušenstvo. Na začiatok vám postačí aj digitálna zrkadlovkaobjektív a môžete sa pustiť do nového dobrodružstva.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *