5 tipov ako začať žiť zeleno

Viete, že je to už viac ako mesiac, čo ľudstvo žije na ekologický dlh? Vyčerpalo totiž ročné zásoby planéty Zem. To znamená, že už niekoľko týždňov spotrebúvame viac prírodných zdrojov, ako zvládne Zem za jeden rok obnoviť. Prečítajte si, čo môžete urobiť, aby ste žili zelenšie a Zem aspoň trochu odľahčili.

 

Kozmetika

Prírode a aj samým sebe môžete pomôcť používaním prírodnej kozmetiky. Tá je navyše šetrnejšia k alergikom a k ľuďom s citlivou pokožkou. Prekvapivo sa jej však vysoké percento ľudí stále vyhýba, za čo pravdepodobne môže všeobecne známe tvrdenie, že všetko s nálepkou eco-friendly alebo bio je trikrát tak drahšie. To však nemusí byť nevyhnutne pravda. Ku kozmetickým rituálom totiž môžete využiť aj to, čo vám ponúka vaša chladnička či špajza. Na pokožku miesto hydratačných krémov používajte napríklad kokosový olej, ktorý ocenia aj tí z vás, čo nemajú príliš problematickú pleť. Dá sa ním totiž aj úspešne nahradiť čistiace a odličovacie mlieko. Čo sa týka vlasov, vyskúšajte ženami aj muži ospevovanú no poo metódu, ktorá vychádza z úplnej minimalizácie všetkých chemických zásahov do vlasov. To znamená žiadne chemické farbenie, žiadny šampón, žiadny kondicionér, laky na vlasy, a pod. Namiesto šampónu však vyskúšajte napríklad marocký íl, ražnú múku či vajcia a namiesto kondicionéru zase jablčný ocot. O kvalitu vlasov sa nebojte. Naopak, tá sa po niekoľkých mesiacoch na no poo metóde začne zlepšovať.

 

Recyklácia

Hoci by recyklácia mala byť v dnešnej dobe už úplnou samozrejmosťou, boli by ste prekvapení, koľko domácností ju stále nepraktizuje. Z prieskumov napríklad vychádza, že v súčasnosti triedi odpad 72% percent obyvateľov Českej republiky, a to aj napriek tomu, že je priemerná vzdialenosť k najbližšiemu kontajneru na triedený odpad 97 metrov. Začať recyklovať vám môže uľahčiť kúpa špeciálneho odpadkového koša, ktorý obsahuje štyri priehradky, a to na papier, plasty, sklo a bioodpad.

 

Nábytok

Eco-friendly možno mať aj nábytok a ďalšie vybavenie domácnosti. Stačí dať prednosť prírodným materiálom. Základom by tak malo byť drevo. Hitom je napríklad nábytok z paliet alebo debničiek na ovocie, poslednú dobu ale slávi úspech aj kartónový nábytok. Ten ponúka výrobca obalových materiálov Paketo.sk, v jeho ponuke zatiaľ nájdete kreslá, taburety, konferenčné stolíky, regály a šuplíky. Nábytok je vyrobený z päť až sedem vrstvovej vlnitej lepenky, je pevný a pritom ľahký a ľahko prenosný. Čo sa týka podlahových krytín, vyberajte linoleum, nie PVC.

 

Šetrná domácnosť

Ďalším krokom k ochrane prírody je aj šetrnosť pri prevádzke domácnosti. Pokiaľ chcete myslieť vo veľkom, odporúčame začať od takých základov, ako je napríklad izolácia. Tá je základom všetkého, pretože z najväčšej časti sa na produkcii skleníkových plynov podieľa spotreba energie na kúrenie. Ďalej je efektívne vymaľovať priestory na bielo, pretože svetlé odtiene odrážajú oveľa viac svetla a vhodné je tiež používať LED svietidlá. Tie majú niekoľkoročnú životnosť a úsporu elektrickej energie až o 50%. Ak zariaďujete domácnosť a vyberáte nové spotrebiče, investujte do takých, ktoré patria do energetickej triedy A + alebo A ++.

 

Cestovanie

Šetriť prírodu môžete aj pri ďalšej každodennej činnosti, akou je napríklad dochádzanie do práce. Využívajte častejšie prostriedky mestskej hromadnej dopravy, bicykel či kolobežku. Urobíte niečo pre svoje zdravie a v prípade dochádzania MHD, ušetríte aj čas. V autobuse či električke totiž môžete vybaviť korešpondenciu alebo relaxovať a čas, ktorý vám zaberie cesta do práce, môžete využiť napríklad čítaním.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *