Stavte na brikety

Ľudia, ktorí brikety skutočne vyskúšali, tvrdia, že pokiaľ ich raz človek okúsi, už nikdy sa k bežnému drevu či iným vykurovacím materiálom nevráti. Brikety dodávajú až o 50 % viac tepla než drevo. Navyše, sú šetrné k životnému prostrediu, pretože sú vyrábané z odpadového dreva. Ide o drevo, ktoré je spotrebované pri výrobe nábytkov či iných drevených produktov.

 

Ako sú brikety vyrábané?

Briketa je vlastne zhutnený horľavý materiál, ktorý môže mať rozličný tvar. Môže ísť o teleso v tvare valca či kvádra. Vyrábajú sa zvyčajne pod briketovým lisom. Materiál sa vďaka tlaku zhutní. Známe sú hlavne drevené brikety, ktoré sa tešia rastúcej popularite. Sú vyrábané z drevného odpadu (pilín) a to bez chemických prísad a lepidiel.

 

Prečo sú brikety lepšou alternatívou?

Drevenými briketami môžete topiť v kozuboch, kotloch aj v peciach. Vo vykurovacej sezóne sú možno o niečo drahšie ako v lete, ale prinášajú aj mnoho výhod. Sú zaručene suché, majú omnoho vyššiu výhrevnosť ako lacné, ale mokré drevo. Mnohým sa zdá, že kúpou lacnejšieho dreva ušetria. V skutočnosti je ale efekt opačný. Mokrého dreva totiž nielen spálite viac a dosiahnete aj menšiu výhrevnosť, ale do ovzdušia vypustíte aj mnoho škodlivín.

Ako spoznáte kvalitné brikety?

Poľahky – v prvom rade obsahujú nízke percento vlhkosti, čo zabezpečí dlhé a pravidelné horenie. Sú tiež šetrné k životnému prostrediu, sú totiž vyrábané recykláciou biologických materiálov a navyše nevylučujú veľké množstvo emisií.

 

Vyskúšať môžete aj pelety

Relatívne nová forma drevného paliva je vhodná na kotle či kozuby s poloautomatickou či automatickou prevádzkou. Peleta je malá granula, ktorá má najčastejšie dĺžku do 3 cm. Aj pelety sú vyrábané z odpadového materiálu, pilín a hoblín. V automatických kotloch sa pelety konštruujú tak, aby objem paliva stačil na celý týždeň. Jediné, čo musíte urobiť, je kotol čistiť od popola.

Brikety aj pelety môžu mať rôznu kvalitu aj cenu. Vyberajte si podľa výhrevnosti a percenta vlhkosti. Čim vyššiu výhrevnosť a nižšiu vlhkosť brikety majú, tým kvalitnejšie sú.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Stavte na brikety, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *