Bielkoviny tak, ako ich ešte nepoznáte

Často počúvame v televízii, čítame v časopisoch, na internete, že bielkoviny sú nevyhnutným základom našej každodennej stravy.  No a pre deti a športovcov táto informácia platí dvojnásobne. Pozorne preto čítajte nasledujúce riadky bez toho, či patríte do tej alebo onej skupiny. Pokúsime sa vám podať základné informácie o bielkovinách o ich zložení a v ktorých potravinách ich nájdete.

Bielkoviny, odborne nazývané proteíny, tvoria základný kameň podieľajúci sa na vytváraní tkanív v našom tele. To však nie je ich jediné poslanie. Okrem toho majú aj transportnú, regulačnú, obrannú a pohybovú funkciu.

Samotné zloženie bielkovín dáva predpoklad, na ktorú funkciu sú určené. Záleží na tom, z koľkých aminokyselín je zložená a akým spôsobom. Jednotlivé aminokyseliny totiž spájajú takzvané peptidové väzby – a tie práve určujú konečný výsledok, teda konečnú podobu bielkoviny.

 

Niektoré bielkoviny si naše telo dokáže vyrobiť aj samo

Existuje okolo dvadsať aminokyselín a delíme ich na esenciálne a neesenciálne. Do desať aminokyselín si ľudské telo dokáže vyrobiť aj samo. To sú tie neesenciálne. Avšak ten zbytok si musí doplniť, takpovediac, zvonka, práve prostredníctvom prijímanej potravy. Ide najmä o leucín, lyzín, valín, metionín, izoleucín, treonín, tryptofan a fenylalanín.

Ľudské telo prijíma esenciálne bielkoviny síce v celistvosti, no musí si ich rozložiť na jednotlivé aminokyseliny, aby ich vedelo vôbec spracovať. No a podľa potreby si z nich telo zase utvorí tie bielkoviny, ktoré potrebuje pre svoje optimálne fungovanie.

 

Zdravšie sú bielkoviny rastlinného pôvodu, ale…

Za priam ideálne by sa dali považovať živočíšne bielkoviny, no súčasne treba jedným dychom dodať, že sú vždy naviazané na tuky. Na druhej strane, bielkoviny rastlinného pôvodu sú pre nás vhodnejšie z dôvodu absencie tuku – avšak za tú cenu, že neposkytujú kompletné aminokyseliny.

Rastlinné bielkoviny naše telo lepšie spracováva a navyše obsahujú vyššie množstvo minerálov a vitamínov. Získané aminokyseliny sa v tráviacom trakte rozložia, alebo ak chcete, rozštiepia na peptidy a v tenkom čreve na jednotlivé aminokyseliny.

Tu treba podotknúť, že táto fáza rozštiepenia musí prebehnúť dokonale a úplne. Inak sú nedostatočne spracované aminokyseliny napádané mikroorganizmami, čo má za následok rôzne zdravotné ťažkosti.

 

Váš organizmus musí byť v bezchybnom stave

Z tenkého čreva sa vstrebávajú do krvi a odtiaľ do pečene. V pečeni sa spracováva drvivá väčšina aminokyselín. Nespracované aminokyseliny sa z pečene transportujú do iných orgánov, kde sa v nich tvoria požadované bielkoviny.

Ako vidíte, naša pečeň musí byť v bezchybnom stave, pretože v opačnom prípade začína byť na ústupe rast a rozvoj tkanív, rúca sa náš nervový, imunitný, srdcovo cievny a reprodukčný systém. Vôbec, celkovo náš organizmus chátra.

Musíme preto dbať na to, aby bola naša pečeň v bezchybnom stave. Rovnako musíme mať v poriadku aj tráviaci trakt. Inak sa bielkoviny do pečene nedodávajú tak ako majú.

Nebezpečenstvo pre náš organizmus tkvie aj v nevhodnej strave. To znamená v konzumovaní nevyvážených bielkovín. Akákoľvek jednostranná a nevyvážená strava nesie v sebe zárodok budúcich problémov.

 

Dodržujme odporúčania odborníkov

Ale konkrétne aké potraviny by sme mali konzumovať, aby sa nám náš organizmus odmenil v pozitívnom slova zmysle? Keby sme mali brať odporúčanie do detailov, tak najvhodnejšia potravina sa nám javí ako vaječné bielko. Za ním nasledujú sója, pečeň, ľadviny, zemiaky, ryža, ryby, sójové bôby, fazuľa, mlieko, a pod.

Tieto odporúčania už poznáte aj zo svojich školských čias. Na farebných obrázkoch rozvešaných po školských chodbách a jedálňach nás učili ako sa právne stravovať, ako má vyzerať pestrá a zdravá strava.

Keby sme si tieto odporúčania rozmenili na drobné, každý zdravý človek by mal prijať prostredníctvom potravín jeden až tri gramy bielkovín na jeden kilogram našej hmotnosti. To je takpovediac zlatý stred (vyskúšajte napr. tento recept na proteínové guľky).

 

Doprajte vášmu telu to, čo momentálne potrebuje

Iné nároky mať bude samozrejme telo aktívneho človeka a iné zase telo vrcholového športovca. A zvlášť dôkladne by sa mali stravovať ľudia v určitej fáze prudšieho budovania tkanív, čiže mladí ľudia, tehotné ženy a ľudia počas rekonvalescencie. V opačnom prípade si naše telo bude brať potrebné bielkoviny zo seba samého – ako keby vtedy kanibalizovalo na sebe samom. Odborne sa tento jav nazýva katabolizmus.

Podobne ani prijímanie nadmerného množstva bielkovín nie je zdravé. Totiž naše telo si ich nedokáže uskladniť ako napríklad tuky a cukry. Bielkoviny, ktoré sú nazvyš, nadmerne zaťažujú pečeň a ľadviny. Okrem toho sa tým zvyšuje hustota krvi, pretože prebytočné bielkoviny sa odvádzajú z tela močovinou, čo spôsobuje dehydratáciu. Skrátka, zvýšeným príjmom bielkovín zaťažujeme naše telo a nútime ho pracovať vo vyšších obrátkach.

Aby sme to celé zhrnuli, človek by mal prijať toľko bielkovín, koľko je pre jeho organizmus prospešné a zvoliť istý pomer ich živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ideálom by bolo tri ku jednej v prospech rastlinného.

Ak by sa vám nedarilo naplniť toto odporúčanie z rôznych dôvodov, sú na trhu mnohé výživové doplnky. Jedným z najobľúbenejších je aj prírodný kolagén v prášku. Ide o živočíšnu bielkovinu získanú z hovädzieho dobytka. Je dodávaná spoločnosťou Powerlogy, ktorá ponúka aj mnohé iné prírodné produkty mimoriadnej kvality.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *