Život zelenine!

Ruku na srdce: kto z nás občas nevyhodí roztekajúcu sa uhorku, zvráskavenú papriku alebo plesnivý zeler? Podľa prieskumu Science Direct skončí u nás v odpade vyše 35 kg zeleniny a ovocia na osobu za rok.

Na vine často nie sú len „veľké oči“ a nákupy nad rámec rozumnej spotreby, ale aj zlé podmienky uchovávania zeleniny a ovocia. Vyskúšajte tri jednoduché pravidlá a možno sa vám podarí pripraviť zelenine a ovociu dlhší život.

 

1. Zaistite stálu teplotu a vlhkosť

Na skladovanie zeleniny je ideálna stála teplota od 2 do 8 °C a vzdušná vlhkosť 70–80 %.

 

2. Zeleninu i ovocie správne pripravte

Zeleninu i ovocie vyberte z nepriedušných plastových obalov, skontrolujte, a poškodené alebo nahnité kusy odstráňte. Ak má vaša chladnička zeleninovú zásuvku s manuálnou reguláciou vlhkosti, nastavte vlhkosť podľa typu zeleniny.

Niektoré modely chladničiek však budú udržovať ideálne pomery aj bez vašej asistencie. „Napríklad technológia SmartHumidity a špeciálna membrána udržujú v extra veľkej zásuvke na zeleninu neustále optimálnu vlhkosť a tú prebytočnú prepúšťajú von. Iónová technológia IonAir zase obohacuje vzduch o záporné ióny, ktoré pomáhajú uchovať chuť i kvalitu potravín a odstraňujú nepríjemné pachy. Všetky tieto technológie napodobňujú podmienky panujúce v prírode a výrazne predlžujú sviežosť uložených potravín,“ doplňuje Jana Neuszerová, odborníčka Gorenje.

 

3. Čo áno a čo určite nepatrí do chladničky?

Do chladničky môžete ukladať jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, hrozno alebo rôzne lesné či záhradné ovocie, ako sú jahody, čučoriedky a maliny. Do chladničky patrí aj listová, koreňová a hlúbová zelenina a pod.

Naopak, cibuľa, cesnak ani zemiaky do chladničky nepatria, svoje miesto majú v pivnici alebo špajze. Paradajky, baklažán, papriku, uhorku alebo zázvor zase radšej uchovávajte pri izbovej teplote. Do chladničky určite nepatria ani citrusy, banány, mango či ananás.

 

Novinka – Gorenje NRC6204SXL5M

Nová extra tichá beznámrazová voľne stojacia kombinovaná chladnička Gorenje NRC6204SXL5M vyniká veľkým vnútorným objemom 229/106 l i luxusným dizajnom. Antibakteriálna technológia IonAir zaisťuje spolu so systémom MetalCool 360° rovnomernú distribúciu ionizovaného i čerstvého vzduchu a zabraňuje vzniku väčšiny škodlivých organizmov i pachov. Inteligentný systém AdaptTech sa za niekoľko dní naučí predvídať vaše chovanie a bráni teplotným šokom po otvorení chladničky tak, že ešte pred otvorením zníži teplotu o 1–2 stupne. To všetko predlžuje čerstvosť potravín. Chladnička je vybavená jednou z najväčších zásuviek na zeleninu na trhu – zásuvkou CrispZone s automatickou reguláciou vlhkosti SmartHumidity Control a tiež inovatívnou konvertibilnou zásuvkou Convert ZeroZone na pohodlnú premenu medzi nulovou zónou na mäso a ryby a zónou na uchovávanie ďalšej zeleniny. Odporúčaná cena je 749 EUR. Pri kúpe tejto chladničky získate až do konca augusta s 80 % zľavou malý spotrebič Gorenje, aby ste si sviežu zeleninu a ovocie užili mnohými spôsobmi. Viac informácií na www.sk.gorenje.com, www.zivotzelenine.sk.  

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *