Viete, ako správne kosiť trávnik?

Ak chcete, aby bol váš trávnik pekný, upravený, ale aj zdravý, vitálny a mal krásnu zelenú farbu, je potrebné, aby ste ho kosili tak, ako je vhodné. Nie je to žiadna veda, ale pár základných pravidiel by mal poznať každý, aby mu počas veľmi krátkej doby trávnik neukázal, že starostlivosť oň je vykonávaná nevhodným spôsobom.

 

Ako často kosiť a kedy?

V máji, júni a júli sa tráve v raste veľmi darí. Pokiaľ máte trávnik už pár rokov, iste viete, že zhruba do polovice prázdnin je potrebné kosiť často, potom už stačí raz za niekoľko týždňov, záleží na tom, ako vám narastená výška trávy vyhovuje.

Určite nie je dobré kosiť pri daždivom počasí alebo vo chvíľach, keď je tráva mokrá. Kosilo by sa vám veľmi zle, a tiež mokrá tráva by sa lepila vo vnútri kosačky. Tá by ju vďaka tomu veľmi zle „vyhadzovala“ von na trávnik, alebo do zberného koša. Jednoducho by sa upchávala. Koste teda vtedy, keď je tráva dokonale suchá.

Akú výšku kosenia zvoliť?

Tráve veľmi neprospieva, keď sa vám napr. omylom podarí nastaviť príliš nízku výšku kosenia. Zvlášť v horúcich letných mesiacoch je potrebné nechávať výšku trávy takú, aby si mohla zachovať vlhkosť a zemina sa nevysušila do prílišnej hĺbky. Rýchlo by sa vám mohlo stať, že vám vzniknú miesta, kde by uschla, ak by ste ju občas nepoliali. Mnoho kosačiek má 5 – 6 polôh s pohodlným nastavovaním pomocou jednej páčky, výšku tak možno jednoducho a ľahko prispôsobiť. V lete volte ideálne stred.

 

Zbierať alebo nezbierať trávu?

Pokiaľ máte trávu obzvlášť hustú, je dobré ju zbierať a odvážať na kompost, príp. ju používať okolo stromčekov a stromov, pod kríkmi, aby vám tu nerástla tráva a burina. Mulčovaním sa môžete trávy veľmi dobre zbaviť a zároveň trávnik hnojiť. Otázkou ale tiež je, ako veľmi po trávniku beháte a ako vám bude vadiť, že si do domu napr. terasou nosíte po pokosení pár dní trávu, zvlášť, keď máte malé deti.

Bohatú ponuku kosačiek vo vysokej kvalite za priaznivé ceny nájdete na Hecht.sk, a to pre trávniky malé aj veľké.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *