Tipy, ako udržať kávu čerstvú čo najdlhšie

Lahodná chuť kávy nezávisí len od kvality zŕn alebo odrody. Významným faktorom je aj spôsob, ako ju skladujete. Väčšina z nás kupuje zrná vo väčších baleniach, ktoré nespotrebujeme „na jedno posedenie“. Preto je na mieste vedieť, ako kávu správne skladovať, aby si udržala svoju chuť a arómu čo najdlhšie.

 

Vrecko, vzduchotesná nádoba alebo špeciálne dózy na kávu?

Väčšina kávových zŕn je predávaná vo vreckách so zipsom a ventilom. Ventil slúži na odvetrávanie oxidu uhličitého, ktorý sa z kávy uvoľňuje po vypražení. Zips je síce výborný nápad, no jeho opätovné uzatváranie vie byť problematické. Uzáver často netesní poriadne a káva stráca rýchlo na svojej kvalite. Relatívne lepším spôsobom skladovania sú vzduchotesné nádoby, do ktorých môžete zrná presypať. Ak sú dózy priesvitné, uchovávajte ich na tmavších miestach, akými sú zásuvky či kuchynské skrinky. To isté platí aj pre skladovanie kávy bez kofeínu, ktorá je náchylná na rovnaké činitele.

Zaujímavým výdobytkom modernej kávovej spoločnosti sú špeciálne hermetické dózy na kávu. Ide o nádoby vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sú vybavené poistným uzáverom a ventilom na odvetrávanie oxidu uhličitého. Mnohé modely majú na viečku aj otočný kalendár, vďaka ktorému nezabudnete, kedy ste kávu do nádoby nasypali. Ide o skvelý doplnok výbavy každého milovníka kávy či cestovateľa.

Náš TIP: Kávové zrná kupujte v malých množstvách a radšej častejšie ako veľké vrecko raz za čas.

 

Kde vlastne kávu skladovať?

Skladovanie kávových zŕn v chladničke nie je dobrý nápad. Dôvodov je hneď viacero. Prostredie v chladničke je veľmi vlhké, čo zrnám vôbec neprospieva. Zrná sú tiež citlivé na zmeny teploty, ktorým sa pri skladovaní v chladničke nevyhnete. Ak sa rozhodnete pre mrazničku, tiež si príliš nepomôžete – dôvody sú rovnaké.

Mraznička však nie je zlý nápad ak plánujete uskladniť väčšie množstvo kávy na dlhší čas. Akonáhle príde správny čas, vy vyberiete zmrazenú kávu a už ju do mrazničky nevrátite, jej kvalita by mala byť stále vysoká. Bežná káva alebo káva bez kofeínu by sa mala ideálne skladovať v zásuvkách, skrinkách či iných tmavých miestach domácnosti a kancelárie. Vyberajte suché miesta, na ktorých sa dramaticky nemení teplota a na ktoré určite nezabudnete.

Zásady správneho skladovania kávy by mali byť jasné každému, kto miluje svoju šálku tohto vynikajúceho nápoja. Nejde o nič zložité – stačí sa vyhnúť priamemu svetlu, vlhkosti, priedušným nádobám, teplu a výrazným výkyvom teploty. Jednoducho nasypte zrná do tmavej vzduchotesnej dózy, ktorú odložte do skrinky v kuchyni a máte hotovo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *