Kam na Spiši a v Pieninách?

Ak už máte po dovolenke, ale stále máte pocit, že potrebujete ešte niekam vypadnúť máme pre vás vynikajúci tip – región Tatry – Spiš – Pieniny. Nachádza sa severne od mesta Poprad a Levoča a siaha až po legendárny Červený Kláštor. Viac, ako ktorýkoľvek iný región poskytuje fantastické podmienky pre rodiny s deťmi, pretože ponúka vodu, dobrodružstvo, detské atrakcie aj rozprávkovú históriu.

Mestá, v ktorých sa nebudete nudiť

Je len málo regiónov, ktoré by mali v pomerne malom priestore tak veľa historických miest. Stačí spomenúť známu Levoču, Spišské Podhradie, Kežmarok, Spišskú Belú a Strážky. Pri zmienke sa hneď každému turistovi vynoria historické námestia so stredovekými budovami, kostolmi, bazilikami, kaštieľmi atď. Návštevníci by si určite nemali nechať ujsť obhliadku nádherného Kežmarského hradu, baziliky v Levoči, katedrály v Spišskom Podhradí či fotogenického Spišského hradu, ktorý si vďaka svojej majestátnosti a neopakovateľnosti  obľúbia hlavne deti. V týchto mestách nájdete aj unikátne pamiatky, ktoré boli zaradené na zoznam chránených pamiatok UNESCO, čo hovorí o nepopierateľnej hodnote artefaktov.

Zamagurie a Osturňa

Za návštevu určite stoja aj obce Ždiar, Osturňa a celý región Zamaguria s originálnym folklórom. Obzvlášť obec Osturňa je mimoriadne cennou a vyhľadávanou pamiatkovou rezerváciou. Vytvárajú ju originálne zrubové domy so špecifickou ornamentálnou výzdobou. Celkovo je ich 157 a naďalej plnia svoju funkciu, čo z nich vytvára autentický prírodný skanzen. Na Zamagurí nájdete aj množstvo cyklotrás. Známou je trasa Ždiar – Osturňa – Spišské Hanušovce s dĺžkou 28 km. Jedná sa o trasu po vedľajších asfaltových cestách s unikátnymi výhľadmi na členitú a rázovitú krajinu.

Thermal Park Vrbov

V regióne si určite nesmiete nechať ujsť návštevu Thermal Parku Vrbov. Stredisko ponúka oblažujúci relax v zdravej mineralizovanej vode, v ktorej si odpočiniete a naberiete veľa nových síl. Súčasťou areálu sú športové plochy, oddychové miesta, v tieni stromov, reštaurácie, bufety, aj zábava pod taktovkou animátorov pre deti aj dospelých. Navyše mineralizovaná voda pôsobí priaznivo na pohybový systém, nervové ochorenia a kardiovaskulárny systém, takže urobíte aj niečo prospešné pre svoje zdravie aj zdravie svojich blízkych. Termál je tak vhodný aj pre seniorov, športovcov, zťp aj mladých ľudí, ktorí si chcú len tak oddýchnuť. K výdatnej relaxácii prispievajú trysky s prúdmi tečúcej vody, ktoré uvoľňujú a masírujú stuhnuté svalstvo.

Široké možnosti pre šport

Peší turisti aj nadšenci cykloturistiky si určite prídu na svoje na  trasách v celom regióne. Pohoriami Levočské vrchy vedie množstvo turistických a cyklistických chodníkov. Značkované trasy poskytujú nádherné výhľady na široké okolie a panoramatické scenérie. Región poskytuje cyklotrasy rôznej obtiažnosti a dĺžky. Dobrú východiskovú polohu má Levočská Dolina. Najpopulárnejšou cyklotrasou  je známa trasa Vrbov – Kežmarok – Spišská Belá – Tatranská Kotlina- Ždiar. Patrí medzi pohodlné cyklotrasy s asfaltovým povrchom po Tatranskú Kotlinu, čím je ideálnou pre rodinky s deťmi, prepravu detskými vozíkmi aj pre in-line korčule. Cestou sa vám naskytnú nádherné výhľady na Vysoké a Belianske Tatry.

Zážitkový splav

Ďalšou nezabudnuteľnou atrakciou sa pre vaše ratolesti stane splav Dunajca z obce Majere alebo prístaviska Pltník-Červený Kláštor. Pre bezpečnú jazdu si zvoľte splav na drevených pltiach. Táto alternatíva je ideálnou, ak si budete chcieť vychutnať prírodu a pozorovať jej krásy. Tento splav trvá cca 90 minút  a meria 11 kilometrov. Späť na začiatok splavu sa dostanete autobusom, bicyklom z požičovne alebo peši. Po ceste navštívte múzeum Červený Kláštor, v ktorom žil „lietajúci“ mních Cyprián.

Chodník korunami stromov

Pre rodiny s deťmi a ľudí s handicapom je obrovskou výhodou a radosťou navštíviť bezbariérové stredisko BACHLEDKA Ski&Sun neďaleko Ždiaru. Previesť sa budete môcť kabínovou lanovkou alebo aj poprechádzať interaktívnym Chodníkom v korunách stromov s vyhliadkovou vežou.

Niekoľko najbližších podujatí

Až by ste premýšľali o návšteve nejakého podujatia alebo by ste sa práve nachádzali v regióne a nemali práve žiaden program, navštívte event Mesto pod sieťou UNESCO, ktorý sa uskutoční 22. júla. Ide o športové podujatie, počas ktorého si súťažiaci zmerajú sily vo volejbale a nohejbale. Súčasťou bude bohatý sprievodný program.

Zaujímavý je aj viac žánrový festival Fest Fajný Fest dňa 29. júla, alebo tradičné podujatie Goralské Folklórne Slávnosti, ktoré sa uskutočnia 11. – 13. augusta. Ide o tradičné folklórne slávnosti goralskej kultúry. Budú sa konať v Bachledovej doline v prostredí s magickými výhľadmi na Belianske Tatry.

Región Spiša a Pienin poskytuje toľko atrakcií, že na ich návštevu budete potrebovať určite niekoľko dní. Na ubytovanie odporúčame. APARTMÁNY PANORAMA Bachledka, Resort Levočská dolina, Boutique Hotel Hviezdoslav **** Kežmarok, Hotel Club*** Kežmarok, Penzión Pltník. Miestne špeciality ochutnajte v reštaurácii Spišský salaš. www.tatryspispieniny.sk.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *