Čo by ste mali vedieť o briketách?

Drevené brikety patria medzi univerzálne palivá. Môžete ich využiť v krboch, kachľových peciach, kotloch, aj v kozuboch. Popri klasickom plynovom či elektrickom vykurovaní slúžia ako lacné doplnkové kúrenie.

 

1. Brikety neobsahujú žiadne chemické prímesi

Drevené brikety sa vyrábajú pri vysokom tlaku. Suché piliny sa lisujú, drevo pod vplyvom teploty vylučuje lignín, ktorý má funkciu prírodného spojiva. Brikety tak netreba lepiť, ani do nich miešať chemikálie.

 

2. Výhrevnosť, ktorú pri iných materiáloch nedosiahnete

Vďaka tomu, že brikety obsahujú len veľmi nízke percento vody, garantujú vám aj vyššiu výhrevnosť. Keďže drevo obsahuje vždy viac vlhkosti ako brikety, horí ťažšie a nedosahuje tak vysokú výhrevnosť.

 

3. Horia dlho a rovnomerne

Samozrejme, záleží od typu brikiet. Klasické valcové alebo tehlové drevené brikety spravidla horia počas doby 4 hodín. Turbo brikety horia zas o čosi intenzívnejšie a kratšie. A nočné kôrové brikety zas v kozube tlejú aj 8 hodín, vďaka čomu sa vyhnete dokladaniu.

 

4. Nezanechávajú veľa popola

Keďže brikety neobsahujú stopy kôry a iných nečistôt (sú vyrábané len z dreva) neznečisťujú kozuby v takom rozsahu ako iné materiály. Zostatkový popol má tiež využitie v záhradke. Obsahuje totiž rôzne živiny a minerály, ktoré sú skvelou výživou pre pôdu. Popol tak môžete zamiešať do kompostu a použiť ho ako hnojivo.

 

5. Jednoduchá manipulácia

Brikety vám oproti drevu ušetria až tri štvrtiny miesta. Nehovoriac o tom, že ich nemusíte nijak pripravovať, štiepiť či sušiť pred samotným spaľovaním.

 

6. Skoro žiadne emisie

Mokré drevo vylučuje do ovzdušie emisie – kyselinu octovú a mravčiu. Pri spaľovaní hnedého uhlia vzniká zas kyselina sírová. Brikety na rozdiel od iných materiálov pri spaľovaní vylučujú emisií menej, vďaka čomu spĺňajú aj kritéria európskych noriem.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *