Chiptuning prinesie vášmu autu dávku dynamiky a výkonu

 Sú reakcie vášho auta na stlačenie plynového pedálu váhavé a plné výkonnostných dier? Je skrátka „lenivé“? Riešením nemusí byť len kúpa nového a výkonnejšieho auta.

 

Kľúčom je riadiaca jednotka 

Jednoduchším a omnoho lacnejším riešením je chiptuning. O čo ide? Poďme postupne. Motor auta je riadený riadiacou jednotkou. Tá je v podstate takým malým počítačom. Softvér riadiacej jednotky v reálnom čase spracúva a vyhodnocuje množstvo signálov z motora. A na základe dát z týchto signálov riadi také funkcie motora ako napríklad vstrekovanie paliva, zapaľovanie, reguláciu otáčok a plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií.

Avšak automobilky musia pri výrobe svojich automobilov riešiť množstvo kompromisov. Musia zohľadňovať rozdiely v kvalite paliva v jednotlivých krajinách, poistné triedy a podobne. Preto sériová riadiaca jednotka nevyužíva plný potenciál motora.

 

Čo je teda chiptuning? 

Chiptuning je úprava softvéru v riadiacej jednotke spôsobom, aby bol potenciál motora využívaný naplno. Najčastejšie sa takáto úprava robí za účelom vyššieho výkonu a krútiaceho momentu, obzvlášť v nižších a stredných otáčkach. Chod motora je tak po chiptuningu podstatne vyrovnanejší a auto sa stáva dynamickejším a pružnejším.

Za touto novou dávkou dynamiky a výkonu však nehľadajte prostriedok na porušovanie rýchlostných limitov. Aj s vyššou dávkou výkonu treba rešpektovať pravidlá cestnej premávky, jazdite ohľaduplne a obozretne. Skrátka tak, aby ste zakrátko po chiptuningu nemuseli kvôli nehode riešiť aj reaktiváciu airbagu. Chiptuning nie je o rýchlej a nebezpečnej jazde, ale o efektívnejšom využívaní vášho motora.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Петр Смагин / Stock.adobe.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Chiptuning prinesie vášmu autu dávku dynamiky a výkonu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *