Každé auto by sa malo vedieť plynulo a v rámci možností bezpečnej jazdy aj relatívne rýchlo rozbehnúť a čo je ešte dôležitejšie aj bezpečne zastaviť za čo najkratší čas a s čo najkratšou brzdnou dráhou. K tomu je potrebný dobrý technický stav súčiastok zodpovedných za rozbeh aj za zastavenie.
Rozbeh
Pre rozbeh auta nie je potrebný len motor, ale je potrebné jeho výkon preniesť na poháňanú nápravu, či nápravy. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby bol chod auta pravidelný. A práve na to slúži zmierňovanie týchto nepravidelností v chode piestového motora slúži zotrvačník.
Nachádza sa na konci kľukového hriadeľa a pri „práci“ využíva kinetickú energiu. Okrem spomínaného zmierňovania nepravidelností v chode motora tiež vyrovnávaním kompresných zdvihov zotrvačník zabraňuje tomu, aby trpela celá spojková sada.
Zasavenie
Rozbehnuté auto treba aj zastaviť. To nás vedie k zrejme najdôležitejšej skupine súčiastok, ktorou sú jednotlivé časti brzdového ústrojenstva. Technický stav týchto súčiastok musí byť bezpodmienečne na dobrej úrovni, preto všetky indície, ktoré môžu signalizovať nejaké poškodenie súvisiace s brzdami, netreba podceňovať a čo najskôr nechať skontrolovať, aby nedošlo k ohrozeniu posádky auta počas jazdy.
Brzdovú kvapalinu preto treba meniť aspoň každé 2 roky a aspoň pri prezúvaní pneumatík treba vizuálne skontrolovať stav plných brzdových kotúčov a platničiek. Je to totiž ideálna príležitosť, keďže brzdy sú dokonale „odhalené“. Mimochodom, obzvlášť platničky bude potrebné pomerne často meniť, keďže počas životnosti jednej sady kotúčov nie je ničím nezvyčajným spotrebovanie aj troch sád platničiek.
Zdroj obrázka:
Autor: hedgehog94 / Stock.adobe.com