Nakupovaním k ochrane planéty

Pravdou je, že planéta pri dnešnej výrobe a spotrebe nestíha. Každý rok sa spotrebuje čoraz viac prírodných zdrojov a ľudia tak žijú prakticky na dlh, ktorý jedného dňa budú musieť splatiť. Existuje však riešenie, ako by ste svojou malou troškou mohli prispieť k ochrane životného prostredia.

 

Keď nakupujete potraviny…

Palmový olej je rastlinný olej, ktorý obsahuje snáď viac ako polovica výrobkov v obchodoch. Od maškŕt až po drogériu. Dôvodom sú jeho nízke obstarávacie náklady. Jeho spotreba má však široko rozsiahly dopad na prírodu a planétu. Predstavte si, že kvôli palmovým plantážam sa ničili indonézske dažďové pralesy. Niekedy aj zakladaním požiarov. Podobným spôsobom tak podniky nielen pripravovali o domov nespočetné množstvo živočíšnych druhov, ale do ovzdušia sa vylučovalo aj obrovské množstvo skleníkových plynov. Spotreba palmového oleja v rámci potravinárskeho priemyslu podľa poslednej štúdie z roku 2013 klesá, avšak nie všetky podniky palmový olej zo svojich receptúr vypustili úplne.

 

Riešenie?

Prestaňte nakupovať produkty, ktoré obsahujú palmový olej. Čítajte, z čoho je konkrétna potravina zložená. Zamerajte sa na potraviny, ktoré obsahujú miestne suroviny. Podporíte tak nielen domácich výrobcov, ale nebudete podporovať ani prepravné spoločnosti, ktoré prepravou podobných potravín do ovzdušia vylučujú emisie.

Nesiahajte ani po zabalených výrobkoch. Príkladom môže byť ovocie a zelenina v plastových obaloch. Nakupujte radšej tie voľné a nezabalené.

 

Keď nakupujete oblečenie…

Kupujte oblečenie, ktorého výroba šetrí životné prostredie. Pri kúpe tričiek s potlačou pomôžete výrobcom, ktorí svojimi výrobnými procesmi ušetria až 3,8 miliónov vody ročne. Ako? Voda sa pomocou špeciálneho systému čistenia vráti obohatená o kyslík naspäť do obehu.

Obávate sa, že nebudete vyzerať štýlovo a trendy? Nemôžete sa mýliť viac. Vtipnými ponožkami podporíte lokálnu ekonomiku a získate originálne ponožky, ktoré sa vyznačujú nielen vysokou kvalitou, ale aj zaujímavými vzormi. Pomôžte planéte a ekonomike obyčajným nákupom a získajte jedinečný outfit.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *