Malý klenot spod Tatier – KEŽMAROK

Ak hľadáte zaujímavé cestovateľské príležitosti po Slovensku, nevynechajte Kežmarok, ktorý vás doslova očarí svojím okolím a históriou. Nachádza sa pod veľkolepými Vysokými Tatrami, ktoré mesto obklopujú zo západnej strany a poskytujú tak návštevníkom nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Posledné roky stúpa popularita Kežmarku hlavne vďaka výrobe jednému z najobľúbenejších alkoholických nápojov, ktorým je tatranský čaj 52. Tatranská likérka Kežmarok vyrába tento unikátny nápoj na základe pôvodnej receptúry, vďaka ktorej si na ňom už v ďalekej minulosti pochutnávali húževnatí slovenskí chlapi z hôr. Nadmieru vkusné balenie a neopakovateľne príjemná chuť robí z tohto nápoja aj najobľúbenejší dar Slovákov pre svojich zahraničných hostí.

Avšak nielen alkoholom je človek živý. Vašu dušu aj oko poteší unikátny historický vzhľad mesta, na ktorom sa podpísal hlavne vplyv bohatých nemeckých remeselníkov, ktorí prišli na toto územie už  v 13. storočí na pozvanie Belu IV. A napriek rôznym vojenským konfliktom, ktorým muselo mesto za svoju dlhoročnú históriu čeliť, je až neuveriteľné ako dokázalo hospodársky aj kultúrne rásť.

Pri návšteve Kežmarku nevynechajte drevený artikulárny kostolík, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a novší evanjelický kostol v jeho susedstve. Tieto dve neopakovateľné stavby sú doslova architektonickými skvostami vytvárajúcimi svetový unikát. Kežmarský hrad vám ponúkne bohaté muzeálne expozície kopírujúce historický vývoj mesta a v Kostole sv. Kríža nájdete raritu v podobe trojakej klenby – sieťovej, hviezdicovej a krížovej.

Bohaté cechové a remeselné tradície si mesto každoročne pripomína dnes už medzinárodným letným festivalom „Európske ľudové remeslo“. Vďaka festivalu mesto na celé 3 dni ožíva prácou zručných remeselníkov a bohatým kultúrnym programom.

Tento rok už síce festival nestihnete, avšak nádheru mesta si môžete vychutnať aj v ďalších mesiacoch. V zime navyše môžete spojiť objavovanie krásnych pamiatok s lyžiarskymi výletmi do Tatier. A keď sme už pri tej zime – výrobcovia tatranského čaju mysleli aj na to a v ponuke majú originálny tatratea apple, ktorého vianočná vôňa jablka a škorice povzbudí vaše chuťové poháriky a v studenej tatranskej zime vás po prechádzke mestom príjemne zahreje.

Kežmarok je živým dôkazom toho, že aj na malom mieste môžete nájsť obrovské poklady.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Malý klenot spod Tatier – KEŽMAROK, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *