Kreatívne sady na modelovanie prospievajú zdravému detskému vývoju

Modelovací materiál určený na vytváranie neopakovateľných výtvorov dobre vyhovuje špecifickej detskej potrebe rozvoja jemnej motoriky a zručnosti. Deti sa tak nenásilným spôsobom učia koordinovať pohyb očí, ruky, trénujú zručnosť, učia sa trpezlivosti a rozvíjajú tvorivosť. Dnes na trhu existuje nespočetné množstvo druhov modelovacích hmôt rôznych vlastností aj cenových kategórií. Ako vybrať skutočne tú kvalitnú, ktorá neohrozuje zdravie dieťaťa a ľahko sa s ňou manipuluje?

 

Doby, kedy pre kreatívne vyžitie slúžila iba klasická plastelína základných farieb, už dávno pominuli a výrobcovia prišli so širokým spektrom tvarovacích hmôt. Úmerne s rozšírením dostupného sortimentu sa však pre bežných spotrebiteľov zvýšilo riziko nákupu nevhodného výrobku, ktorý nevyhovuje požiadavkám kladeným na výrobu detskej hračky. Trh je doslova zaplavený lacnými výrobkami z masového čínskeho dovozu, ktoré nemajú príslušnú certifikáciu a u zákazníkov sa snažia vzbudiť dôveru vernú podobností so značkovými výrobkami. Najväčší problém predstavuje zdravotná (ne)závadnosť použitého materiálu, toto kritérium je pritom u tak chúlostivých konečných užívateľov najzásadnejšie.

“Bezpečnosť a absolútnu zdravotnú nezávadnosť máme u hračiek pre deti na prvom mieste, lebo sme si vedomí ich zraniteľnosti a citlivosti. Aby si deti mohli užívať ničím nerušenú zábavu, je plastelína PlayFoam testovaná na nebezpečné látky a prechádza všetkými predpísanými prísnymi testami v akreditovaných laboratóriách, “hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ Pexi, jedného z najväčších distribútorov detských hračiek v Česku aj na Slovensku. Zároveň dodáva, že ak deti nešťastnou náhodou plastelínu prehltnú, hmota bezpečne prejde tráviacim traktom a nič sa im nestane. Modelovací materiál je tvorený z penových guľôčok pospájaných špeciálnym elastickým spojivom, vďaka ktorému sa s ním dobre manipuluje a hotové dielo drží pokope.

“Plastelína je určená pre deti od troch rokov, pričom toto kritérium nie je dané tým, že by bola pre nižšiu vekovú kategóriu akokoľvek škodlivá. Vyžaduje to tak zákon, ktorý stanovil povinné označenie pre všetky výrobky s priemerom akejkoľvek samostatnej časti menším ako 3,2 cm. Dieťaťu totiž hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia malého predmetu a následné uviaznutie v dýchacích cestách, “dodáva s vysvetlením Pech.

 

Praktické vlastnosti pre použitie

Je vhodné poobzerať sa pri nákupe po tvarovacej hmote, ktorá sa nelepí. Vďaka tejto vlastnosti sa hmota nebude toľko prichytávať na všemožných povrchoch, čo ocenia najmä mamičky pri následnom upratovaní. Plastelínou ozdobené kusy nábytku alebo farebné kúsky zašliapané do koberca ešte donedávna predstavovali rodičovskú nočnú moru. Z ekonomického hľadiska je potom výhodná znovu použiteľná plastelína. To znamená, že sa dá kedykoľvek bez väčších problémov rozobrať na jednotlivé časti a znovu zostaviť do nápaditých diel. Na trhu sú dostupné aj varianty, ktoré na vzduchu nevysychajú ani netvrdnú, rovnako ako tie, ktoré sa v prípade, že máte záujem výtvor vašej ratolesti “zafixovať”, môžu napríklad upiecť v rúre alebo vytvrdiť odležením na vzduchu. Výhodou guľôčkových typov plastelín oproti iným druhom je, že sa jednotlivé guľôčky nikdy nesmiešajú tak, aby z nich nenávratne vznikla sivá hmota. Jednotlivé farby sa dajú vedľa seba pekne usporiadať a vytvoriť s nimi dúhu, nikdy sa však nezlejú do jedného neatraktívneho odtieňu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *