Katexový, magnetický alebo dávkovací: Ktorý zmäkčovač vody je najlepší?

Primárnym účelom zmäkčovačov vody je odstrániť minerály, ktorých vysoká koncentrácia má za následok tvrdú vodu. Tá žiaľ potrápi nejednu domácnosť. Existuje niekoľko typov zmäkčovačov a my vám poradíme, ktorý je ten najvhodnejší.

Je potrebné zdôrazniť, že výber zmäkčovača vody do domu závisí od dvoch primárnych faktorov, a to od tvrdosti vody a jej spotreby, resp. množstva členov v domácnosti.

 

Ako zistiť tvrdosť vody

Tvrdosť vody sa udáva v mmol/l alebo v nemeckých stupňoch ºdH (1 ºdH = 0,18 mmol/l). Za tvrdú vodu sa vo všeobecnosti považujú hodnoty od 8 ºdH. Najpresnejšou metódou sú nemecké kvapky, ktoré merajú obsah vápnika a horčíka vo vode. Druhou metódou, nie však tak presnou, sú lakmusové indikátorové papieriky.

 

Katexové zmäkčovače vody

Katexové (soľankové) zmäkčovače fungujú na báze iónovej výmeny, tzn. živicová náplň má schopnosť pritiahnuť tvrdé minerály (vápnik, horčík) a nahradiť ich iónmi sodíka. Ide o najúčinnejšiu formu úpravy, ktorá si poradí aj s veľmi tvrdou vodou, t. j. 18 – 30 ºdH. Vhodné sú tiež do domácností s vyššou intenzitou prietoku.

Aj keď je tento systém efektívny v boji s tvrdou vodou, nedokáže si poradiť s vírusmi alebo baktériami. Tento problém vyrieši UV lampa na vodu, ktorá pomocou ultrafialového žiarenia eliminuje mikroorganizmy obsiahnuté vo vode.

 

Magnetické zmäkčovače vody

Magnetické, resp. katalytické zmäkčovače, minerály z vody neodstraňujú, iba menia ich fyzikálne vlastnosti, a tým eliminujú tvorbu vodného kameňa. Ak však už s týmto problémom bojujete, magnetická úprava nie je pre vás vhodným riešením – existujúci vodný kameň nedokáže z vody odstrániť. Výhodou je nižšia cena a nulová údržba.

 

Dávkovacie zmäkčovače vody

Dávkovacie zmäkčovače do domu fungujú na báze polyfosfátov, tzn. polyfosfátová náplň sa pomaly uvoľňuje do vody a viaže na seba tvrdé minerály, čo zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Dokážu však rozpustiť aj vytvorený vodný kameň. Sú vhodné skôr na zmäkčenie úžitkovej vody – na umývačky, práčky, vodovodné batérie a pod.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *