Ako vybrať kliešťa? Toto sú tie najviac odporúčané triky

S príchodom horúcich letných dní prichádza aj nástraha kliešťov. Tie sa vyskytujú vo vysokej, ale aj nízkej tráve. Prisať na kožu sa tak môžu skutočne kdekoľvek. Ak ho na sebe zbadáte, mali by ste ho ihneď vybrať. V opačnom prípade môže spôsobiť nemalé problémy.

Kliešte sú malé parazity, ktoré sa prisajú na kožu a pijú z tela krv. Ak by ste mali kliešťa na tele pridlho, mohlo by to skončiť skutočne veľkými komplikáciami. Pýtate sa, ako vytiahnuť kliešťa? Nie je to nič ťažké, len musíte vedieť, ako na to. Aby sme vám to uľahčili, prinášame vám niekoľko odporúčaných trikov, ako vytiahnuť kliešťa.

 

Konajte ihneď

Hneď ako na svojom tele zbadáte kliešťa, konajte. Nič nie je horšie, ako keď je kliešť prisatý na telo dlhú dobu. Ak bude piť krv z tela, môže do organizmu preniesť aj niektoré z infekčných ochorení. Ako dobre viete, kliešť sa dokáže prisať skutočne na akúkoľvek časť tela, preto sa vždy v lete po prechádzke v prírode pozorne prehľadajte. V tomto prípade nezabúdajte ani na svoje ratolesti a domácich miláčikov. Dávajte si pozor najmä na jar, počas mesiacov máj, jún, a tiež počas jesene. Nezabúdajte na dôkladnú a potrebnú prevenciu, ktorá je v tomto prípade viac než nevyhnutná.

 

Základom je prevencia

Počas vyššie spomenutých mesiacov by ste nemali zabúdať na poriadnu prevenciu. Tá je vždy lepšia, ako odstraňovanie následkov v dôsledku jej zanedbania. Ak viete, že pôjdete do prírody, mali by ste sa na to patrične aj pripraviť. Pre kliešťov je hlavnou bariérou práve oblečenie. Skvelým riešením sú dlhé nohavice, tričko a odev svetlej farby. Samozrejme, počas horúcich dní sa v dlhom oblečení dá vydržať len minimálne. Preto je skvelým riešením vhodný repelent. Na trhu dnes nájdete skutočne množstvo druhov repelentov, preto sa zamerajte hlavne na účinky a celkové zloženie. Za prevenciu sa tiež môže považovať očkovanie. U domácich miláčikov zase zaberajú špeciálne obojky.

 

Dezinfekcia kliešťa

Prvým krokom k odstráneniu kliešťa je správna dezinfekcia parazita a okolia. V tomto prípade si však dávajte pozor na produkty, ktoré obsahujú látky, na ktoré ste alergickí. Pri dezinfekcii používať ochranné pomôcky.

Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie ku koži za tvrdú hlavičku. Na tento krok použite najlepšie špicatú pinzetu. Skvelým riešením je aj sada na vybratie kliešťa, ktorú máte možnosť zakúpiť v každej lekárni.

Vyťahujte parazita ťahom

Kliešťa vyťahujte kolmo od kože, postupným ťahom. Nikde sa neponáhľajte a všetko robte maximálne opatrne. Môžete si pomôcť jemnými kývavými pohybmi, poprípade prvotným pootočením.

Vyberanie kliešťa môže byť náročné a trvať aj niekoľko minút. Preto zachovajte kľud a budete potrebovať aj dostatok trpezlivosti. Ak by ste sa ponáhľali, nechtiac by ste mohli stlačiť bruško kliešťa, dôsledkom čoho by sa vyplavili jeho vnútornosti do rany a mohli by tak vzniknúť mnohé komplikácie.

Po vybratí miesto skontrolujte

Keď kliešťa vytiahnete, dané miesto poriadne skontrolujte. Pomôcť si môžete aj s lupou. Zamerajte sa hlavne na to, či je kliešť celý, či mu na hlavičke trčia klebietka a chobot. Dôležité je to, aby kliešťovi neostala hlavička v rane.

Po dôkladnej kontrole môžete opäť vykonať dôkladnú dezinfekciu. Veríme, že to na základe nášho opisu zvládnete ľavou zadnou. Ak si však netrúfate, nechajte to na odborníkov. V tomto prípade by ste si však kliešťa vedeli vybrať aj sami. Samozrejme, najlepšie je, ak sa miestam s častým výskytom kliešťov maximálne vyhýbate, poprípade dodržujete všetky odporúčané opatrenia. Veríme, že táto sezóna bude pre vás šťastná a kliešťom sa budete oblúkom vyhýbať.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *