Aby bolo podlahové kúrenie čo najefektívnejšie!

Sezóna vykurovania je už v plnom prúde ale mnohí, najmä tí, ktorí sa pustili do stavby alebo rekonštrukcie domu, zvažujú voľbu podlahového kúrenia. Nie všetky druhy podláh sa k podlahovému kúreniu hodia a preto je dôležité, aký druh zvolíte, aby ste využili plný potenciál kúrenia a tešili sa z príjemného, teplého pocitu pod nohami.

Viete, aké druhy podlahových krytín sú pre podlahové kúrenie ideálne a ktoré naopak jeho vlastnosti a účinnosť znemožňujú? Najvhodnejšia podlaha pre podlahové kúrenie je taká, ktorá dokáže efektívne prenášať teplo z kúrenia na povrch podlahy. Najlepší prenos tepla preto zabezpečujú tvrdé povrchy, ako sú kamenné či keramické dlaždice, pretože sú najviac tepelne vodivé.

 

Sú laminátové podlahy vhodné na podlahové kúrenie?

Laminátové podlahy sú obľúbenou voľbou pri výbere podlahy vďaka cenovej dostupnosti a vlastnostiam, ktorými disponujú. Vďaka povrchovým úpravám sú tieto podlahy odolnejšie nielen voči poškriabaniu, vode či opotrebovaniu ale ich ochranná vrstva tiež zabezpečuje, že nie sú tak náchylné na deformáciu pri zmenách teploty. Aj vďaka tomu, je možné kombinovať práve tento druh podlahy s podlahovým kúrením.

 

Vinyl, linoleum a PVC podlaha vs. podlahové kúrenie

Vďaka tomu, že všetky tieto materiály, ktoré sa líšia iba technológiou výroby, sa vyznačujú vhodnou tepelnou vodivosťou a nízkym odporom tepla, práve to z nich robí skvelých adeptov na spoluprácu s podlahovým kúrením. Tenká vrstva vinylu, do ktorej teplo ľahko prenikne, sa pomerne rýchlo zahreje ale aj ochladí, vďaka čomu na šíriace sa teplo nemusíte dlho čakať. Jediným obmedzením, ktoré sa na vinyl vzťahuje, je povrchová teplota, ktorá by nemala presiahnuť 27°C.

 

Kobercom a drevenej podlahe sa radšej vyhnite!

Koberce a najmä drevené podlahy vo všeobecnosti predstavujú materiály, ktoré sú typické tým, že blokujú prenos tepla a sú teda tepelnými izolantami. Preto drevené podlahy nie sú úplne tým správnym riešením, ak zvažujete podlahové kúrenie. Ich použitím by ste iba zbytočne plytvali teplom, čo by sa odrazilo aj na vašich nákladoch na energie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *