Mak je rastlina známe už niekoľko tisíc rokov. Ešte pred narodením Krista, presnejšie okolo roku 3000 pred n.l. uctievali Sumeri mak ako kultovú rastlinu. Táto olejnatá rastlina má nádherné veľké, sýto červené kvety. Olej sa získava zo semien a nachádza využitie najmä v kuchyni. Mak sa považuje aj za jedovatú rastlinu, nakoľkoM2040-725sa z nedozretých makovíc získava ópium. Ópium nachádza uplatnenie aj vo farmácií a získava sa zo zaschnutej šťavy z narezaných ešte nedozretých makovíc.
Mak bol teda považovaný za magickú rastlinu, ktorú skúmali učenci od dávnych čias. V súčasnosti dochádza veľmi často k zneužitiu maku pre jeho obsahové látky, najmä k zneužitiu ópia. Ópium, ktoré sa získa z maku obsahuje dôležité alkaloidy ako sú morfín a kodeín. Tieto látkyM2050-238 pôsobia na centrálny nervový systém. Morfín sa ďalej používa na prípravu heroínu, preto je jeho pestovanie nielen u nás, ale aj v iných krajinách zakázané a v niektorých krajinách je pestovanie klasifikované ako trestný čin.
Kedysi, keď neexistovali hračkárstva, vyrábali rodičia svojim deťom bábiky práve z maku vlčieho. Výroba bábiky bola veľmi jednoduchá. Stačilo zohnúť okvetné lístky dozadu a prichytiť k stonke trávou. Ruky vyrobili zo suchej stonky, ktorú prestrčili cez makovičku. Zo šošovice vyrobili oči, ústa vyrezali nožíkom a bábika bola na svete.