Podlahové krytiny: Korková podlaha alebo koberec?

Pri výbere podlahových krytín a vhodných materiálov je nutné zvýšiť pozornosť. Brať ohľad na podmienky vašej domácnosti, ako aj na dizajnovú stránku materiálu.

 

O korkových podlahách

Korkové podlahy sú vyrábané z korku. Korok pochádza z kôry stroma, korkového dubu, ktorý rastie v južných častiach Európy.

* Korok je dobrým izolačným materiálom – podlahy sú tvorené z mŕtvych buniek naplnených vzduchom, vďaka čomu vyniknú jeho izolačné vlastnosti.

* Korok nenasiakne –obsahuje vosk a suberín, ktoré neprepustia ani tekutiny, ani plyny

* Korok je odolný – a to konkrétne voči plesniam, je vhodný pre alergikov, neobývajú ho totiž roztoče

* Korok je pružný – navráti sa do pôvodného stavu a vyrovná aj drobné odtlačky od nábytku

* Korok je ekologický materiál – kôra stromu dorastá, vďaka čomu je ho možné lúpať opakovane. Pri výrobe podláh sa tiež neprodukuje odpad.

 

O kobercoch

Na výber máte z meraných kobercov, ktoré môžete umiestniť na celú podlahovú plochu alebo kusových kobercov. Tie môžu spĺňať funkciu dekorácie.

Vo všeobecnosti na trhu nájdete koberce prírodné a syntetické. Z hľadiska ceny a praktickosti sú lepšou voľbou syntetické koberce.

 

Aké materiály sú najvhodnejšie?

* Polyesterové koberce – sú odolné voči škvrnám, majú jasné a stále farby.

* Polyamidové koberce – sú tvarovo stále, jednoduché na údržbu, avšak nie sú až tak dobrými tepelnými izolantmi.

* Polyakrylátové koberce – ak hľadáte koberec, ktorý sa priblíži tomu prírodnému, práve ste ho našli. Polyakrylát je hrejivý aj príjemný na dotyk

* Polypropylénové koberce – sú najlacnejšie, avšak spolu s nižšou cenou sa znižuje aj ich kvality, rýchlo sa totiž špinia, strácajú farbu a ťažko sa čistia.

* Polyesterové koberce -sú mäkké, stálofarebné a jemné, hodia sa najmä do menej namáhaných priestorov. Ide o ekologický výrobok, vyrobený z použitých PET fliaš, jeho nákupom teda pomôžete životnému prostrediu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *