Japonský zelený čaj Sencha je bomba pre vaše zdravie: Spoznajte jeho účinky

Japonci sú národ, ktorý je známy svojou dlhovekosťou a zdravým prístupom k životu. Nikoho snáď neprekvapí, že práve z krajiny vychádzajúceho Slnka pochádza jeden z najzdravších prírodných nápojov – zelený čaj Sencha. V Japonsku však pitie čaju znamená niečo iné ako u nás. Čo je Sencha a čo všetko robí pre vaše zdravie?

Japonské čajové rituály sú zážitkom, keď sa ich zúčastníte a fascinujúce sú aj na pohľad. O tom, že v Japonsku sa čaj vníma inak ako u nás, svedčí napríklad aj fakt, že umenie jeho prípravy a s tým súvisiacich obradov sa aj dnes študuje na vznešených čajových školách. Japonský čajový obrad sa spája so zenovou filozofiou a má svoje pevné pravidlá a špecifické náčinie, ktoré sa počas neho používa. Najbežnejšie používaným čajom v rituáloch je Matcha, čo je vlastne nadrobno zomletý čaj Tencha. Na tieto účely sa však používa aj Sencha, najznámejší japonský zelený čaj.

 

Zelený čaj Sencha – japonská klasika

Japonsko je krajina zeleného čaju kvôli tomu, že tento druh tvorí väčšinu jeho čajovej produkcie. Zelený, čierny, biely a oolong čaj pochádzajú z jednej rastliny – camelia sinensis. Jednotlivé druhy čaju však vznikajú najmä rozdielnym spôsobom jej pestovania a neskoršieho spracovania lístkov. To, čo odlišuje zelený čaj od čierneho, je fermentácia. Je to oxidovanie enzýmov, ktoré začína ihneď po zbere. V prípade zeleného čaju sa fermentácia zastaví ochladením, naparením a osušením lístkov, vďaka čomu si tento čaj zachová prirodzenú zelenú farbu nálevu.

Sencha je klasický zelený čaj, ktorý pred zberom nie je tienený bambusovými rohožami, ako je to v prípade Gyokuro a Kabusé zeleného čaju. Tienenie zabezpečí potlačenie trpkej chuti a vyzdvihnutie sladkosti čaju. Sencha si vďaka svojej prirodzenosti zachováva najväčší podiel vitamínu C, E a B2. Za zmienku tiež stojí najvyšší obsah katechínu spomedzi rodiny zelených čajov.

Katechín je bioflavonoid, antibakteriálna látka s antivírovými a antioxidačnými vlastnosťami, ktorá zohráva významnú úlohu v prevencii rakoviny, sklerózy multiplex a v znižovaní hladiny cholesterolu. Okrem toho aj pozitívne vplýva na srdce, zabraňuje mŕtvici, infarktu a vzniku krvných zrazenín. Zelený čaj Sencha tiež patrí k čajom s najvyšším obsahom kofeínu, vďaka čomu poskytne zdravú dávku povzbudenia a energie. Ľudia, ktorí pravidelne pijú čaj Sencha, hovoria aj o tom, že cítia duševnú pohodu a sú sviežejší aj veľa hodín po jeho vypití.

Keďže pitie zeleného čaju zabraňuje množeniu baktérií, je možné vnímať ho aj ako bojovníka proti zápachu z úst. Katechín znižuje kyseliny v ústach, vďaka čomu chráni zubnú sklovinu a zuby udržuje silné a zdravé. Okrem toho tiež katechín zmierňuje príznaky alergie, ako sú kýchynie a svrbenie.

Zelený čaj Sencha patrí medzi luxusnejšie suroviny, ktoré sa pestujú bez použitia chemických hnojív, od čoho sa odvíja aj jeho cena. Nejde však o horibilné sumy ako v prípade cibetkovej kávy. Na Slovensko Senchu dováža napríklad aj slovenský Mistral. Či už sa rozhodnete pre Senchu alebo iné druhy zeleného čaju, nemôžete urobiť zle. Už jedna šálka denne dokáže s vašim zdravím narobiť divy a pomôcť vám k tomu, aby ste sa cítili sviežo a príjemne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Japonský zelený čaj Sencha je bomba pre vaše zdravie: Spoznajte jeho účinky, 8.5 out of 10 based on 2 ratings

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *