Čím kúriť v krbových kachliach?

Krb alebo krbové kachle patria medzi tie sny, ktoré má väčšina z nás. Prísť z práce alebo z návštevy, urobiť oheň a sadnúť si do kresla s hrnčekom výbornej kávy, dobrou knihou a užívať si príjemnú atmosféru by sme chceli všetci, na neustále prikladanie ale nemyslíme. A to nás pritom najviac ruší.

 

Bez práce

V panelovom dome si tento sen môže splniť málokto, ale v rodinných domoch bývajú krbové kachle bežným zariadením. Vytvárajú teplo a pohodovú atmosféru, pri ktorej môžeme odpočívať alebo tráviť čas s priateľmi a rodinou. Dosť často sa ale musíme zdvihnúť a ísť priložiť, čo znamená už dopredu sa starať o to, aby bolo čo prikladať. Teda zohnať drevo, nasekať ho a vyskladať tak, aby vyschlo tak akurát. Mokré drevo zle horí, zanáša dymovod a suché drevo je zase naopak hneď preč. Ideálne riešenie sú tak drevené brikety. Cenovo nenáročné brikety sú vylisované najčastejšie do tvaru kvádra alebo valca a líšia sa od dreva i dreveného uhlia. Drevené brikety sú kompaktné, horia pomaly a znižujú tak množstvo potrebného paliva i nutnosť prikladania. No, samozrejme, musíte s nimi kúriť správne.

 

Využite výhody

Správny spôsob kúrenia je pri drevených briketách veľmi dôležitý, jedine tak využijete všetky ich výhody, ako je dlhá doba horenia a vysoká výhrevnosť s takmer nulovým odpadom. Krbové kachle sú vybavené regulovateľným prívodom vzduchu a komínovou klapku. Pri kúrení briketami ideálne použijeme drevené triesky, suché drevo a prípadne tiež podpaľovač. Dvierka kachlí necháme mierne otvorené, aby sa prehrial komín a až potom ich zavrieme a necháme zahriať celé kachle pri otvorenom prívode vzduchu i komínovej klapke. Keď sa všetko rozhorí a v kachliach sa vytvoria žeravé uhlíky, môžete priložiť brikety. Množstvo voľte podľa veľkosti kachlí, v začiatkoch môžete skúšať napríklad len jednu alebo dve a zistiť, ako fungujú. Nie je potrebné brikety nijako zahrabávať alebo samostatne zapaľovať, stačí ich len položiť na žeravé uhlíky a nezabudnúť privrieť komínovú klapku pre spomalenie priebehu horenia. Na spodku brikiet sa začnú tvoriť žeravé uhlíky, čo je známka toho, že nimi kúrite správne. Približne po hodine sa brikety rozžeravia. Vtedy môžete priložiť ďalšie, ak je nutné.

Do krbových kachlí, krbov i klasických kachľových pecí sú drevené brikety vhodné, ale pre kúrenie v kotli na vykurovanie domu sú vhodnejšie drevené peletky, Tie sa, rovnako ako brikety, ľahko skladujú a vďaka vysokej výhrevnosti sa postarajú o to, že budete mať doma teplo bez ohľadu na vonkajšie počasie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *