Úplné zatmenie Mesiaca

Zatmenia nebeských telies sú veľmi vzácne úkazy, ktoré máme možnosť pozorovať len zriedkavo. Nastávajú vtedy, keď sa jeden vesmírny objekt dostane do tieňa iného. Zatmenie nie je možné na niektorých vzdialených planétach (Merkúr a Venuša), ktoré nemajú mesiace. 

Len nedávno sme boli svedkami zatmenia slnka, ktorý je jedným z najzaujímavejších prírodných úkazov, ktorý sa opakujem s určitou periódou. Začína sa vždy čiastočným zatmením Slnka až pokiaľ ho Mesiac úplne nezatieni. Pri pozorovaní úplného zatmenia Slnka je nutné, aby sme tento úkaz sledovali s použitím špeciálneho ochranného filtra. Lekári varujú, že sa nestačí spoliehať iba na klasické slnečné okuliare. Ak by sme si zrak dostatočne nechránili, tak by mohlo dôjsť k poškodeniu sietnice, šošovky a dokonca k slepote.

Zatmenie Mesiaca, ku ktorému dochádza vždy keď je Mesiac v splne, zase nastáva vtedy, keď sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Úplné zatmenie Mesiac nastáva vtedy, keď sa celý Mesiac vnorí do tieňa Zeme. Pri úplnom zatmení je pohľad na hviezdnu oblohu s nádherným hnedočerveným Mesiacom nezabudnuteľným zážitkom.

Poznáme tri základné typy zatmenia Mesiaca:

  • polotieňové
  • čiastočné
  • úplné

Vďaka približne rovnakej uhlovej veľkosti Mesiaca a Slnka na oblohe je sústava Zem – Mesiac jediným miestom v slnečnej sústave, kde môžeme pozorovať úkaz zatmenia. Čiastočné zatmenie Mesiaca môže trvať maximálne tri hodiny a štyridsaťdeväť minút. Úplné zatmenie Mesiaca trvá podstatne kratšie. Na oblohe ho môžeme pozorovať jednu hodinu a štyridsaťštyri minút.

Na rozdiel od zatmenia Slnka môže byť zatmenie Mesiaca pozorované takmer z celej pologule. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca, ktoré budete môcť pozorovať vizuálne aj bez ďalekohľadu by malo nastať 28.9.2015.

By: NASA Goddard Space Flight Center

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *