Tlmenie pôrodných bolestí? Ide to aj bez liekov

Príliš dlhého a bolestivého pôrodu sa podľa štatistík obáva každá druhá žena. Tlmenie bolesti liekmi sa ale často stretáva s obavami o zdravie bábätka alebo s očakávanými ťažkosťami s laktáciou a dojčením. Farmaká ale nie sú jedinou účinnou úľavou od bolesti, pomôcť môže aj osvedčená elektrická nervová stimulácia.

 back(2CH)

Zoznámte sa s TENS

Názov TENS je skratkou pre Transkutánnu (cez kožu) elektrickú nervovú stimulácia. Znie to zložito, ale v skutočnosti ide o jednoduchú elektrickú stimuláciu v oblasti bedier, ktorá bola objavená v roku 1965 a o niekoľko rokov neskôr s úspechom použitá vo Švajčiarsku.

Princíp TENS je prostý. Drobné elektrické impulzy vysielané do tela bránia prestupu signálov bolesti šíriacich sa po nervových vláknach až do mozgu. Informácie o bolesti sa teda zablokujú hneď pri zdroji a nepôsobia problémy. Nasadenie TENS už v ranej fáze pôrodu navyše podporuje vyplavenie pozitívne pôsobiacich endorfínov, ktoré v organizme navodzujú pocit šťastia a spokojnosti. Endorfíny majú priaznivý vzťah na psychiku rodičky a tá sa zase významne podieľa na urýchlení jednotlivých fáz pôrodu. Matka, ktorá sa cíti šťastne, bezpečne a spokojne sa skrátka dokáže lepšie sústrediť na samotný príchod bábätka na svet a tým celý proces nevedomky urýchliť.

Výhodou použitia transkutánnej elektrickej nervovej stimulácie pri pôrode je to, že sa jedná o nefarmakologickú metódu. Do tela matky sa teda nedostanú žiadne chemikálie, ktoré by mohli zaťažiť či znečistiť jej organizmus. Lieky tiež mávajú vedľajší účinok – tým sa dá pomocou nefarmakologických metód vyhnúť. Transkutánna elektrická nervová stimulácia nemá žiadne negatívne účinky na plod ani na matku. Úľavu od pôrodných bolestí pri použití TENS pociťuje približne 60% rodičiek.

ElleTENSL

Vezmite si TENS so sebou do pôrodnice

Prístroj TENS sa pripevňuje do oblasti bedier a nijako nebráni pohybu alebo iným aktivitám súvisiacim s pôrodom. Používať ho nemožno len pri sprchovaní, pôrode do vody alebo natáčaní kardiotokografického záznamu.

Personál nemocnice zvyčajne nemá s použitým tejto jedinečnej metódy žiadne problémy, napriek tomu ale odporúčame oznámiť zodpovedným osobám váš úmysel rodiť s TENS s dostatočným predstihom. Samotné aplikácie a ovládania sa nemusíte báť, všetko je veľmi jednoduché a užívateľsky prívetivé. Nechýba tak napr. tlačidlo Boost určené na použitie pri kontrakcii alebo prednastavené režimy s možnosťou regulácie intenzity impulzu.

Nie je nutné si TENS ihneď zakúpiť, využiť môžete aj výhodný prenájom na 31 dní (po dohode možné predĺžiť o 7 dní) a mať tak svoju účinnú pomoc pri pôrode po ruke práve v okamihu, keď to budete potrebovať. TENS sa navyše hodí aj na tlmenie popôrodných bolestí a ťažkostí od bolestí chrbta či ramien až po menštruačné ťažkosti.

Doprajte si aj vy luxus v podobe moderných technológií a zbavte sa nepríjemného strachu z pôrodu. Vďaka TENS vám naň zostanú len tie najkrajšie spomienky. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť aj pohľad odborníka.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *