Tipy ako sa starať o zrak

Slabý zrak a slepota môžu  mať neblahé dôsledky na jednotlivcov, rodiny a komunity. Tieto účinky sa pohybujú od zníženia kvality života až po ekonomické dôsledky, keď si pacient nedokáže kvôli svojmu zraku nájsť prácu.

Naše oči sú dôležitou súčasťou nášho zdravia. Existuje veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme ich udržali zdravé.

 

Pravidelná návšteva očného lekára

Je dôležité absolvovať očné prehliadky. Môžete si myslieť, váš zrak je v poriadku, alebo že sú vaše oči zdravé, ale návšteva očného špecialistu je jediný spôsob ako si môže byť  pacient istý.  Pokiaľ sa jedná o bežné očné problémy, niektorí ľudia si neuvedomujú, že by mohli vidieť lepšie s okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Navyše, mnohé očné choroby ako je glaukóm alebo makulárna degenerácie súvisiaca s vekom, často nemajú žiadne varovné príznaky. Absolvovať očné vyšetrenie je jediný spôsob ako predísť  týmto chorobám v ich počiatočných fázach.

 

Niektoré ochorenia sú dedičné

Zistite očnú anemnézu vašej rodiny. Porozprávajte sa so svojimi členmi rodiny o ich ochoreniach očí. Je dôležité vedieť, či niekto nemal diagnostikované niektoré ochorenie, pretože mnohé z nich sú dedičné. Medzi časté dedičné ochorenie očí patrí ďalekozrakosť. Takto môžete zistiť predbežné riziko vzniku očných chorôb.

 

Aj strava hrá dôležitú úlohu

Jete dostatok potravín, ktoré sú dôležité pre vaše oči? Nie je to len mrkva. Zistite, ktoré potraviny zvyšujú  zdravie vašich očí a chráňte sa ich konzumáciou proti ochoreniam. Špenát, kel a listová zelenina sú plné luteínu a zeaxatínu, rastlinných farbív, ktoré môžu pomôcť zastaviť rozvoj makulárnej degenerácie šedého zákalu. Brokolica, hrášok a avokádo sú tiež nápomocné pre udržanie zdravia očí. Možno ste nevedeli, že aj vitamíny a živiny vo vajciach, vrátane luteínu a vitamínu A, vás chránia proti šerosleposti a suchým očiam a podporujú celkové zdravie a funkciu očí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Tipy ako sa starať o zrak, 9.0 out of 10 based on 1 rating

1 comment

 1. Barbora

  vyskusajte ocutein ginkgo vitaminy, ak mávate problemy so zrakom so zapalmi s bolestami oci a rozne ociam chybaju nejake vitaminy, ocutein ich spravne vyzivi a problemy ustupuju

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *