Aj v paneláku môžete raňajkovať ako by ste sedeli pod voňajúcou Sakurou na úbočí hory Fuji alebo pri mori na panenskej pláži na Bali. S pomocou chytrej domácej pekárne si doma pripravíte japonské a indonézske špeciality a navyše pritom ušetríte.
Japonská a indonézska kuchyňa ponúka oveľa viac než len sushi alebo tofu. Špeciality ako je amasaké, tempeh a natto si síce môžete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, je ale lepšie si ich pripraviť doma. Máte vďaka tomu kontrolu nad kvalitou použitých surovín a navyše ušetríte.
K príprave všetkých dobrôt stačí len pár ingrediencií, vyhraďte si na ňu ale dostatok času. Prvých pár pokusov možno nebude ideálnych, napriek tomu svoju domácu pekáreň nenechajte zaháľať a využite ju k fermentácii ryže, obilnín aj strukovín ázijským spôsobom.
Maškrťte zdravo s amasaké
Amasaké na prvý pohľad pripomína ryžovú kašu. Oproti nej ale neobsahuje žiadny pridaný cukor, takže ho môžu aj diabetici. Zavďačíte sa s ním aj makrobiotikom a keď použijete špeciálnu ryžu KOJI, tak aj celiatikom a alergikom na lepok.
Hoci nie je amasaké dosladzované, je neuveriteľne sladké. Môže za to fermentácia, ktorá podporuje štiepenie zložitých cukrov. Najlepšie je s čerstvým ovocím a škoricou, môžete si ho ale dať na čerstvo upečený chlieb ako nátierku. Amasaké si rýchlo zamilujú aj deti a pokojne ním kŕmte aj bábätká.
K príprave amasaké potrebujete len naklíčenú obilninu (najčastejšie pšenicu) a ryžu. Môžete ale ľubovoľne kombinovať pšeno, krúpy alebo napríklad pohánku. Prečítajte si návod na prípravu v domácej pekárni a pustite sa do experimentov.
Tempeh môžete jesť na tisíc spôsobov
Sójový syr tempeh pochádza z Indonézie, kde ho miestni jedia prakticky stále. A nie je sa čomu čudovať – je veľmi chutný, zdravý a navyše má mnoho spôsobov úpravy. Základom sú sójové bôby, ale môžete použiť aj fazuľu, ryžu alebo arašidy.
Syr s orechovo-hubovou chuťou môžete len tak osmažiť na panvici alebo pridať do gulášu namiesto mäsa. Skúste ale tempeh ugrilovať a dať so zeleninou a majonézou do čerstvo upečenej bagety.
Výroba tempehu v domácej pekárni síce vyžaduje trochu cviku a predovšetkým špeciálnu sadu na jeho prípravu, ale ľutovať nebudete. Oproti nákupom v obchode ušetríte a chuť bude neporovnateľná.
Natto síce nevonia a nevyzerá, chuť má ale kráľovskú
Natto je síce tiež sójový syr, ale chuť orechov a húb by ste pri ňom hľadali márne. Spomeňte si skôr na olomoucké syrečky. Táto japonská pochúťka je síce veľmi zdravá, ale kvôli slizkému vzhľadu a výraznej aróme si ju obľúbia len niektorí.
Natto ale stačí zmiešať s bielym jogurtom a o svoj zápach príde. Keď pridáte aj drvené obilie alebo vločky, zmizne tiež lepivá konzistencia. Potom už môžete natto jesť pokojne na sladko s ovocím. Výborná je ale aj nátierka s cibuľou, horčicou a pórom.
Príprava Natta nie je zložitá, zaberie však pomerne veľa času. Domáca pekáreň celý postup uľahčí a časom iste vychytáte všetky detaily a vyladíte si chuť Natta presne podľa svojich predstáv.
Dokáže to aj vaša pekáreň?
Nie každá domáca pekáreň prípravu fermentovaných ázijských dobrôt umožňuje. Aby ste doma nemali prístroj dobrý tak akurát na pečenie chleba, odporúčame domáce pekárne Sana. Okrem pečiva v nich pripravíte aj jogurty, marmelády, mäso a napríklad aj amasaké a natto.
Model Exclusive navyše ako jediný obsahuje sadu na tempeh, môžete si ju však dokúpiť aj k ostatným modelom.