Kto z nás netúži po žiarivo-bielom úsmeve hollywoodskej hviezdy? Krásne rovné a biele zuby sú snom každého z nás.
Dnes máme dve možnosti. Tou prvou je, že sa objednáme u nášho stomatológa, ktorý nám ich ambulantne vybieli. Takéto bielenie zubov vydrží pri správnej hygiene aj niekoľko rokov, no napriek tomu sa odporúča opakovať ho každých 6 mesiacov. Všeobecne pri bielení ide o zosvetlenie farby zubov o 4 až 6 odtieňov pomocou bieliaceho gélu a špeciálnej lampy. Celý proces trvá 45 minút, kedy sa v pätnásťminútových intervaloch nanáša tri krát bieliaci gél. Cena sa pohybuje od 200 až do 500 eur za obidve zuboradia.
Tou druhou možnosťou sú produkty trhu ako bieliace pásiky. Bieliace pásiky na zuby sú domácou metódou bielenia, ktoré obsahujú rovnaké látky ako pri profesionálnom bielení u zubára v ambulancii. Pásiky pôsobia na mikroškvrny, ktoré sa nachádzajú pod sklovinou a spôsobujú tmavší až žltkastý odtieň zubov. Čiže pri tomto bielení odpadá únavné čakanie u zubára a bieliť môžete sami v kľude doma. Jeho ďalšou výhodou je, že je cenovo podstatne lacnejšie a pohybuje sa od 17 do 40 eur.
Po procese bielenia máte zakázané konzumácie potravín a nápojov, ktoré prirodzene spôsobujú žltý odtieň zubov (čierny a zelený čaj, káva, červené víno, čučoriedky, cvikla, špenát, marmelády) a taktiež rizikovou skupinovou ,,bielych zubov“ sú fajčiari.
K ďalším šetrnejším spôsobom, a tiež lacnejším, patrí tzv. pieskovanie alebo ,,air flow“ , ktoré sa robí po odstránení zubného kameňa. Pri pieskovaní na zuby pôsobí tlak vzduchu, vody a špeciálneho prášku, ktorý má rôzne príchute. Mechanickým pôsobením sa nečistoty zo zubov odstránia.
Všeobecne bielenie zubov však nie je vhodné pre každého. Neodporúča sa tehotným ženám, mladým ľuďom do 18 rokov, ľuďom trpiacim paradentózou, zapálenými ďasnami alebo silným fajčiarom.
Najdôležitejšia je však všeobecne, nielen pri bielení zubov, dôkladná starostlivosť o zuby.