Drevo vs. laminát a vinyl: Akú podlahu si vybrať?

Podlaha je v interiéri veľmi dôležitým prvkom. Každý prvok môže byť dokonalý, ale ak nemáte správnu podlahu, môže vyzerať nedokončený, nelichotivý, nepraktický alebo dokonca nefunkčný.

Preto je výber podláh oveľa komplikovanejší, ako len nájdenie najlepšie vyzerajúceho produktu. Na vaše rozhodnutie má veľký vplyv niekoľko ďalších faktorov – vlhkosť, trvanlivosť i náklady.

 

Laminát vs. vinyl

Ak chcete pre svoj domov trvalú, ekonomickú a atraktívnu podlahovú krytinu, ktorú si môžete nainštalovať sami, môžete sa rozhodnúť medzi vinylovou a laminátovou podlahou. Ale ktorá z týchto dvoch podláh je lepšou voľbou pre váš domov? Obe podlahy sú vhodné pre majiteľov nehnuteľností, ktorí hľadajú cenovo dostupnú alternatívu pre podlahy z tvrdého dreva.

Vinylová doska drží  dobre pod tlakom. Na rozdiel od tvrdého dreva nie je náchylná k poškriabaniu zvieracími pazúrikmi alebo aktívnymi deťmi hrajúcimi sa v dome. Je veľmi odolná. Populárne vinylové podlahy sú  odolné voči vode. To znamená, že sa dajú nainštalovať do kúpeľní, kuchýň alebo do iných miestností, kde je vlhkosť bez obáv z deformácie alebo vybočenia. Sú úplne vodotesné a nepoškodia sa, ak sú správne nainštalované.
Avšak, pretože vinylová doska je mäkšia ako tvrdé drevo alebo laminát, nie je úplne odolná voči poškodeniu. Existuje riziko roztrhnutia dosky. Napríklad, ak ťaháte nábytok po podlahe, dosky sa môžu roztrhať.

Laminátové podlahy, rovnako ako vinylové dosky, sú tiež veľmi odolné a sú dobrou voľbou pre domácnosti s deťmi a domácimi miláčikmi. Sú mimoriadne odolné voči poškodeniu a v priebehu času sa nemusia opravovať ako tradičné tvrdé drevo.

Odolné laminátové podlahy by sa však nemali vystavovať vode. Stála voda alebo vysoká hladina vlhkosti v miestnosti môžu viesť k vybočeniu, zovretiu, oddeľovaniu a deformácii.

 

Drevená podlaha

Štýly interiéru sa môžu líšiť, ale jedna vec je istá: Tvrdé drevo je pre majiteľov domov tou najlepšou voľbou podlahy. Je nadčasové a odolné, vďaka čomu je ideálne pre mnoho životných štýlov a často zvyšuje hodnotu nehnuteľností.

Pri výbere perfektnej drevenej podlahy pre váš domov premýšľajte ako dizajnér. Zvážte štýl, údržbu a rozpočet skôr, ako sa rozhodnete pre akýkoľvek druh tvrdého dreva. Pri výbere toľkých farieb a materiálov môže byť pre vás náročné urobiť konečné rozhodnutie.

V domoch s vysokou mierou opotrebenia, ako sú domy s deťmi a domácimi miláčikmi, by si majitelia domov mali zvoliť odolnú paletu dreva. Čím je drevo tvrdšie, tým lepšie odoláva ryhám a škrabancom. Dub, javor a čerešňa majú vysokú tvrdosť, zatiaľ čo borovica, mahagón a gaštan sú mäkšie a náchylnejšie na poškodenie. Ak hľadáte nadčasový vzhľad, použite tmavší odtieň dreva.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Drevo vs. laminát a vinyl: Akú podlahu si vybrať?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *