Kúpeľňové zrkadlo a jeho údržba

Keď si prinesiete domov nové Lux-Aqua kúpeľňové zrkadlo a zavesíte je, nemôžete sa vynadívať – ​​jednak na seba a potom na to, ako sa tá kúpeľňa zrazu rozžiarila a snáď aj zväčšila! Lenže za pár dní …, však to poznáte – lesk zrkadla je ten tam, po celej ploche zaschnuté kvapôčky vody, sem tam zaschnuté zvyšky zubnej pasty a machule ústne vody. A navyše odtlačky rúk a šmuhy. Je to vo všetkých domácnostiach rovnaké a všetky nás to rovnako rozčuľuje – teda hlavne nás, ženy! Čo teda urobiť pre to, aby kúpeľňové zrkadlo bolo opäť krásne a lesklé? Existujú na to osvedčené prostriedky a postupy, ale nemyslite, že to stačí raz – táto údržba je niečo, čo vás čaká trvalo a minimálne dvakrát týždenne, aby ste sa zo zrkadla mohli radovať rovnako, ako keď ste si ho zadovážili.

Pri čistení zrkadla dosť záleží na vás samotných – či chcete používať prírodné prostriedky, alebo si prinesiete nejaké tie chemické Dryáka z drogérie.

Pred začiatkom údržby len malé varovanie – nečistite zrkadlo rovnakými prostriedkami, aké používate na okenné sklá! Postupom času by ste mohli zrkadlo zničiť. Ak sa vám objaví na zrkadle malé čierne fliačky, obzvlášť potom na okrajoch zrkadla, a nepôjdu vyčistiť – tak už sa ani nesnažte, zrkadlo je poškodené. Vrstva striebra začala oxidovať. Najčastejšie na hranách zrkadlá dokážu striebornú vrstvu obnažiť kyslé čistiace prostriedky a tie, ktoré obsahujú chlór. Vlastne teda všetky tie, čo používate v kúpeľni na dezinfekciu a zaistenie hygieny.

Najvhodnejšie je umyť zrkadlo čistou teplou vodou a potom ho mäkkou handrou utrieť do sucha a vyleštiť. Toto platí pre zrkadlo s rámom i bez rámu. U zrkadiel s rámom je potrebné brať do úvahy materiál, z ktorého je rám vyrobený – na plast použite vodu, na drevo prípravky určené na jeho údržbe.

Niekedy však vodné stopy na zrkadle nejdú dobre odstrániť, obzvlášť ak necháte je tam dlhšiu dobu. A stáva sa to aj v prípadoch, že máte príliš tvrdú vodu. Ako si poradiť v tejto situácii?

Zmiešajte biely ocot s vodou v pomere 1: 1 a uterákom alebo mäkkou handričkou skúste stopy po tvrdej vode na zrkadle zmyť. Kyslosť octu by ich mala zmäkčiť a potom by to už malo ísť ľahko. Alebo – ak vám nevadí chémia – si kúpte prípravok WD – 40, postupujte podľa návodu a budete mať kúpeľňové zrkadlo zase ako nové.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *