S nástupom do školy prestáva byť detská izba výhradne odpočinkovou zónou. Je treba do nej zaradiť aj pracovný kútik, v ktorom bude môcť dieťa nerušene plniť svoje povinnosti. Zatiaľ čo v prvom polroku sa potrebné mimoškolské návyky ešte len vytvárali, s blížiacim sa druhým polrokom sú už skoro hotové. A to je tá správna doba pre nákup funkčného písacieho stola.
Písací stôl, ktorý rastie s dieťaťom
Ak nechcete každý druhý rok investovať do nábytkového vybavenia detskej izby, kúpte hneď spočiatku polohovateľný písací stôl, pri ktorom môžete pohodlne nastavovať jeho výšku aj sklon pracovnej dosky. To isté platí aj o školskej stoličke.
Ideálny písací stôl do detskej izby je taký, u ktorého môžete meniť uhol vrchnej dosky. Pre písanie sa najlepšie hodí 10-15 ° naklonenie, zatiaľ čo pre čítanie lepšie vyhovuje náklon v rozsahu 25-30 °. Prispôsobenie pracovnej plochy podporuje správne držanie tela pri sedení a bráni únave pri dlhšom učení. Minimálny pracovný priestor stola pre dieťa do 11 rokov by mal mať rozmery 60×120 cm, neskôr je dobré na každej strane aspoň 20 cm pridať.
Pri správnom sedení pri písacom stole by sa mali chodidlá dieťaťa dotýkať podlahy. Ak to nie je napríklad kvôli nevhodnej stoličke možné, zakúpte stupienok, na ktorý si bude dieťa nohy pokladať.
Správne umiestnenie písacieho stola
Ak umiestnite písací stôl na nevhodné miesto, môžete svojmu dieťaťu zamaskovať na nepríjemné problémy so sústredením. Denné svetlo je významným faktorom, ktorý sa podieľa na psychickej pohode. Stôl by mal preto stáť priamo pod oknom alebo kolmo k nemu.
Pracovná plocha môže byť tiež vysunutá do priestoru napríklad vedľa postele. Naopak orientácia priamo pri dlhom holom múry je nevhodná, pretože namáhané oko nemá možnosť si občas oddýchnuť na prirodzených farbách, aké poskytuje napríklad vonkajšia zeleň. Veľmi opatrní by ste preto mali byť pri umiestnení stola pod posteľ, čo síce šetria miesto, ale z hľadiska duševnej rovnováhy a pohody môže ísť o najhoršiu možnú variantu.