Podnikanie v sebe zahŕňa celú plejádu činností – nadväzovanie nových obchodných kontaktov, analýza trhu, rozvoj, efektívna správa, administratíva, dlhodobé plánovanie a stratégia a podobne. A keďže biznis sa vždy “točil” hlavne okolo zisku, resp. peňazí, neodmysliteľnou súčasťou efektívnej správy vašich financií je správny podnikateľský účet.
Mnohé banky vedia firmám či živnostníkom ponúknuť rôzne zvýhodnené balíky služieb, šité klientom na mieru. Z toho dôvodu nebýva vždy jednoduché nájsť správne rozhodnutie a vybrať si. Predtým, ako sa vydáte do konkrétnej banky, je dobré zvážiť niekoľko dôležitých faktorov, na ktoré sa pri výbere treba zamerať. Biznis účet by mal byť spoľahlivým pomocníkom, nie niečo, čo vás obmedzuje. Podľa čoho to spoznáte? Najprv si odpovedzte na tieto otázky:
- Dostupnosť banky z miesta vášho podnikania
- Sadzobník poplatkov
- Podmienky založenia účtu
- Úročenie podnikateľského účtu
- Typ a počet platobných kariet
- Počet transakcií
- Správa účtu a výpisy
- Akcionárska štruktúra
Výhody spojené s biznis účtom
Ak už ste vlastníkom súkromného účtu v banke, môžete ho súčasne využívať aj na podnikanie, ak nie ste konateľom eseročky. Živnostníci totiž môžu využívať na podnikanie aj osobný účet, no my by sme dali prednosť podnikateľskému kontu hneď z niekoľkých dôvodov.
Prehľadnosť
Je omnoho produktívnejšie mať oddelené svoje súkromné financie od podnikateľských aktivít. Z bankových výpisov veľmi rýchlo zistíte, aká je výška vašich firemných výdavkov a príjmov.
Správa
Ako vlastník podnikania ste povinní viesť si spoľahlivé účtovníctvo. Ak ste sa rozhodli premeniť svoj bežný účet na podnikateľský, budete musieť dokladovať každý jeden pohyb na ňom. Nehovoriac o tom, že výpis sa stane súčasťou vášho účtovnícva a ste povinní ho ďalej archivovať.
Účtovníctvo
Keďže účtovníctvo je dnes služba spoplatnená na základe počtu zaúčtovaných dokladov, môžete si veľmi ľahko spočítať, o koľko zbytočných položiek vám výpis z osobného účtu pomiešaný s firemnými transakciami predraží celkové náklady.
Zverejnenie
Ak budete bežný účet využívať aj na podnikanie, je nutné ho nahlásiť na príslušný Daňový úrad a ak ste sa rozhodli, že z neho hodláte uhrádzať aj poistné, rovnako musíte jeho číslo zaevidovať aj do poisťovní. V prípade kontroly získa Daňový úrad prehľad aj o vašich súkromných výdavkoch. Nahlásiť treba aj zmenu účtu, prípadne zrušenie. Lehota pre nahlásenie nového účtu a taktiež pre jeho zmenu je 30 dní.
Exekúcia
Ak by ste sa počas vášho podnikania dostali do insolvencie a účet vám zablokuje exekútor, automaticky stratíte prístup aj k súkromným financiám a rezervám. Vtedy sa môže stať, že zostanete úplne bez finančných prostriedkov. v prípade že máte zriadený osobitný bankový účet na podnikanie, zvýši vám ešte váš súkromný účet a nezostanete úplne bez finančných prostriedkov.
Čo potrebujete k založeniu účtu
Niektoré banky majú v ponuke účty len pre podnikateľov s určitým minimálnym ročným obratom, prípadne možnosť jeho založenia obmedzujú inak. Preto môže jednoducho nastať situácia, kedy v prípade, že nepodnikáte na území Slovenska alebo váš ročný obrat nedosahuje vopred stanovenú hranicu, sa pre vás stáva otvorenie účtu náročnejšie.
No v prípade, že dané podmienky spĺňate a rozhodli ste sa pre otvorenie účtu v danej banke, jej pracovníci vás informujú o potrebných dokumentoch, ktoré je nutné predložiť. Určite sa za základ považuje platný identifikačný doklad prítomných osôb, ktoré sú oprávnené konať za spoločnosť a aktuálny výpis zo živnostenského / obchodného registra.
Za posledné roky sa situácia zlepšila a banky sa rozhodli začínajúcich podnikateľov podporiť formou rôznych benefitov. Napríklad niektoré banky ponúkajú novým firmám na určité obdobie účet bez akýchkoľvek poplatkov za jeho vedenie. Ďalšie významnejšie benefity závisia od tej-ktorej banky.
Platobné karty
K zriadenému podnikateľskému kontu si môžete vybaviť aj elektronické a embosované platobné karty. Jedna či dve platobné karty sú väčšinou v cene podnikateľského účtu. Každá ďalšia v sebe zahŕňa poplatok za zriadenie. Využívané sú aj takzvané multimenové karty. To znamená, že vaša karta je napojená k viacerým účtom v rôznych menách.
Úročenie podnikateľského účtu
Výška úročenia spadá pri zakladaní podnikateľského účtu pod menej významné kritéria. Keďže sa vo všeobecnosti dá povedať, že ide o veľmi nízke percento, ba priam nulové. No je dobré oboznámiť sa aj s touto skutočnosťou.
Podnikateľský úver
Bežná pôžička je pre začínajúceho či pokojne aj pre rozbehnutého podnikateľa nie vždy ľahko dosiahnuteľná. Takýto klienti môžu mať problém zdokladovať banke svoje príjmy, čo v bežnej praxi, ako už asi tušíte, znamená, že podnikateľský úver so sebou prináša rad výhod. Každá banka si ale podrobnosti poskytovania a ručenia určuje individuálne.
Splácať auto alebo pôžičku na auto? Čo odporúčajú predajcovia
Úzko v spojení s podnikaním je aj pojem “veľa precestovaných kilometrov”. Teda nezáleží na tom, či si chcete zaobstarať auto nové alebo jazdené, dôležitá je funkcia. Úver aj lízing si môžete vziať na oboje. Čo je však z hľadiska splácania výhodnejšie, splácať auto alebo pôžičku na auto?
Využitím možnosti auta na lízing je fakt, že svoje auto následne nie ste schopní nikomu požičať alebo ho predčasne splatiť a musíte ho splácať minimálne tri roky. Pričom úver je možné splatiť hneď, v niektorých bankách dokonca bez akéhokoľvek poplatku. Na druhú stranu podnikatelia uvítajú možnosť odpočítať si lízing z daní, jednoduchosť jeho zriadenia alebo zvýhodnené ceny poistenia.
Nespornou výhodou úveru je, že si ho môžete vziať na čokoľvek. V takom prípade nemusíte všetky prostriedky použiť len na kúpu auta. V poslednom čase sa využíva aj operatívny lízing, kedy ide skôr o formu prenájmu, pretože aj napriek pravidelným platbám neprechádza vlastníctvo automobilu na vašu spoločnosť.