Veľký výber vzorov, materiálov, odtieňov a štruktúr robí z tapiet ideálny dizajnérsky nástroj. Môžete nimi vyjadriť svoju kreativitu alebo osobnosť a premietnuť ju do vašej domácnosti. Prečítajte si základné informácie, ktoré vám pomôžu oživiť interiér tými správnymi tapetami.
Moderné luxusné tapety sa od tých, ktoré ste našli vo väčšine domácností v minulosti, značne líšia. Dávno sú preč tie časy, v ktorých bolo lepenie a odstraňovanie tapiet utrpením a kedy existovalo niekoľko univerzálnych vzorov. Dnes máte k dispozícii nekonečne veľa motívov od kvetinových, cez geometrické, až po zvieracie, navyše si môžete kúpiť aj metalické alebo 3D tapety so zaujímavo štrukturovaným povrchom.
Aké druhy tapiet existujú?
V interiérovom dizajne sa najčastejšie používajú štyri základné druhy tapiet. Tie najstaršie – papierové – si aj dnes dokážu nájsť miesto na stenách našich izieb, obývačiek alebo chodieb. Ich najväčšou výhodou je najmä nízka cena, no pokiaľ s tapetovaním nemáte žiadne skúsenosti, na ich nalepenie si radšej zavolajte odborníka. Lepidlo sa nanáša priamo na tapetu, ktorá po natretí môže zmeniť svoj rozmer. Je preto zložitejšie odhadnúť, ako správne narezať kotúče a nalepiť ich, aby nevznikli odchýlky od vzorov. Papierové tapety by sa nemali používať do miestností s vyššou vlhkosťou a na popraskané steny.
Najpopulárnejšie sú vliesové tapety, ktoré sa jednoducho nanášajú a rovnako ľahko aj odstraňujú. Bývajú vyrobené z buničitých, viskózových alebo polyesterových vlákien, pričom niektoré je možné premaľovávať vodou riediteľnými farbami. Lepidlo sa nenatiera na tapetu, ale priamo na stenu, takže ich zvládne nalepiť aj úplný „tapetovací“ laik.
Vinylové tapety sú veľmi odolné a vďaka rôznym možnostiam vrstvenia vinylu môžu mať jedinečnú výraznú štruktúru. Medzi dizajnérmi sú mimoriadne obľúbené, pretože sa môžu používať aj vo vlhkejších miestnostiach ako kuchyňa alebo kúpeľňa. Dajú sa umývať vodou aj saponátom.
Textilné tapety sa vyrábajú z bavlny, hodvábu, sisalu, papyrusu, ľanu, celulózy, banánových listov alebo vodného hyacintu. Vďaka rôznym úpravám, vyšívaniu či zdobeniu krištáľmi ide o luxusné tapety, ktoré dodajú šmrnc každému interiéru. Sú impregnované látkami, vďaka ktorým sú nehorľavé. Pod textilnú vrstvu sa najčastejšie dáva vliesový podklad, takže ich lepenie je veľmi jednoduché.
Papierové či luxusné tapety – ako ich nalepiť?
Pred tapetovaním je potrebné ošetriť steny špeciálnym penetračným náterom, ktorý tapety ochráni pred vlhkosťou a vytvorí výborný základ na lepenie. Z miestnosti vyneste nábytok alebo ho poukladajte do stredu a prikryte igelitom. Odpojte elektrinu a odstráňte krytky zásuviek.
Ak nemáte dopredu pripravené pásy tapiet, budete si ich musieť nastrihať. Pripravte si jednotlivé kusy tak, aby vzor na seba nadväzoval a aby bolo vždy na obidvoch koncoch aspoň 5-10 centimetrov rezervy. Ak máte papierové tapety, lepidlo naneste na ne a nechajte pôsobiť. Ostatné druhy tapiet lepíte priamo na natretú stenu. Začínajte vždy od okien a preliepajte ich aj cez otvory na elektrinu – neskôr ich vystrihnete a prekryjete krytmi. Nalepené tapety pritlačte valčekom alebo tapetovacou kefou a nechajte ich schnúť najmenej 12 hodín pri izbovej teplote.
Výber farieb, vzorov a štruktúr je len na vás, no dbajte na to, aby tapety ladili k stenám, závesom, kobercom a nábytku. Môžete sa nechať uniesť vlastnou predstavivosťou alebo intuíciou, no na pomoc si môžete zobrať dizajnéra, či už prostredníctvom množstva článkov s tipmi na internete, alebo cez osobné konzultácie.
Foto: Bigstockphoto