Betonové podlahy mohou být poškozeny a mohou tak způsobit problémy nebo dokonce nehody. Mezi velmi nebezpečné patří defekty betonových balkonových desek, teras, vstupních schodišť a podlah v halách. Při použití levných podlah se můžete dostat do potíží, protože beton bez povrchového vytvrzení je snadno prachový, rozpadavý a špinavý.
V betonových podlahách lze nalézt následující poškození:
– puchýře
– praskání podlahy
– betonové třísky
-změna barvy podlahy
– odlupování podlahy
-vyplnění dilatace
-vytváření malých kráterů v podlaze
-škrábance způsobené smrštěním plastů
-nízká odolnost proti opotřebení a souvisejícímu poprášení podlahy
-deformace obvodu desky, tj. lisování desky
Oprava betonové podlahy
Poškozený povrch betonové podlahy nejprve důkladně vyčistěte. To je velmi důležitý krok. Vady v betonu jsou obvykle vyplněny cementovou maltou a modifikovanými polymery. Oprava podlahy se provádí také broušením a leštěním betonové podlahy.
Oprava betonové podlahy v hale
Beton používaný na podlahách je trvanlivý a nadčasový materiál. Beton už byl používán starověkými Římany. Podlahy jsou povrchy nejvíce vystavené opotřebení v každém zařízení. Tyto podlahy vyrobené před několika nebo dokonce desetiletími často vyžadují renovaci.
V halách, kde jsou hluboké ztráty a betonu v nejvíce zatěžovaných místech mohou ohrozit provoz zařízení a mohou mít dopad na bezpečnost lidí, kteří v něm pracují.
Metody oprav betonových podlah
Oprava použité podlahy broušením a leštěním spočívá v odstranění horní vrstvy podlahy, která je popraskaná, broušením a leštěním podlahy. Díky broušení se nejslabší, poškozený, zamrzlý, zatopený déšť nebo špatně rozmazaná horní vrstva betonu likviduje, dokud se nedosáhne rovnoměrného tvrdého povrchu. V důsledku broušení je betonová konstrukce odhalena mletím kameniva, které je v ní obsaženo. Broušení může být ponecháno na matném betonovém stupni nebo dokonce zcela vyleštěno leštěním.
Po ukončení broušení se doporučuje impregnovat podlahu fosforečnanem sodným nebo křemičitany draselnými, což výrazně snižuje vstřebatelnost betonu, uzavírá póry a zvyšuje tvrdost betonu.
Oprava vyplněním dutin
Po naplnění otvorů se doporučuje podlahu přebrousit, což odpovídá povrchu podlahy se zbytkem povrchu.
Oprava poškozené betonové podlahy provedením nového potěru
Další způsob, jak regenerovat podlahu, je vytvořit vrstvu potěru na stávající podlaze. Potěr může být jako pryskyřičná vrstva nebo tenký opravný betonový potěr z lehkého betonu.
Další možností může být nanesení renovačního potěru. Jeho tloušťka je obvykle v rozmezí 8-15 cm a celý substrát je díky tomu extrémně odolný pro různé druhy využití. Před pokládkou vrstvy takového potěru musí být stará podlaha vyfrézována, aby se dosáhlo lepší přilnavosti a zůstala na stejné úrovni podlahy, aniž by byla zvýšena o milimetr či více.
Aby podlaha správně plnila svou úlohu, musí být řádně provedená. Obvykle se skládá z několika vrstev. Jednou z nich je podlahová podložka. Špatně vyrovnaný povrch a praskliny mohou mít za následek zničení podlahy a v opačném případě vytvořit nevzhledný vzhled. Aby se zabránilo trhlinám potěru, je důležité provádět profesionální práci, zvolit správné materiály, řádně se starat a používat podlahu v souladu s jejím účelem.