Chystáte sa na letnú dovolenku autom?

Ak sa cez leto chystáte s rodinou na dovolenku, určite sa uistite, že vaše auto je na cestu pripravené. Čo všetko takáto príprava zahŕňa a čo by pre vás mohlo byť užitočné? Pripravili sme pre vás menší prehľad.

1. Servisná prehliadka

Asi tá najdôležitejšia časť celej prípravy. Ak máte staršie auto, servisná prehliadka pred dlhou cestou je úplnou nevyhnutnosťou, no i pri novších autách netreba riskovať. Servisné prehliadky ponúka množstvo (predovšetkým autorizovaných) servisov zadarmo alebo za symbolickú sumu. Najčastejšie pomôže odstrániť menšie závady, ktoré vám však pri dlhých cestách môžu narobiť problémy – únik kvapalín, zle nastavené svetlá, nefungujúca klimatizácia, zle vyvážené disky či opotrebovaný klinový remeň.

2. Výbava

Samozrejmosťou je povinná výbava vozidla ako ťažné lano, trojuholník, reflexné vesty a podobne. Pre istotu sa vám však určite budú hodiť aj štartovacie káble, v prípade že vaša batéria zlyhá. Jej dobitie pred jazdou tiež nie je zlým nápadom. Záložné kvapaliny ako olej, destilovaná voda či voda do ostrekovačov by rovnako nemali chýbať vo vašej výbave. Rýchlosada na opravu defektu vám uľahčí veľa práce, ak si trúfnete na výmenu kolesa sami, okrem správneho náradia sa budú hodiť rukavice, pršiplášť a čelovka.

3. Autosedačky pre deti

Ak cestujete s deťmi, nezabudnite, že vo väčšine Európskych krajín vrátane Slovenska existuje povinnosť používať detské autosedačky. Podmienky sa v rôznych krajinách líšia, no zväčša je ich používanie povinné pre deti do 12 rokov alebo 150 cm. Autosedačka musí samozrejme byť vášmu dieťatku primeraná – teda musí byť správnej hmotnostnej kategórie a pokrývať celú výšku dieťatka. Ak totiž máte autosedačku, ktorá nie je určená pre hmotnosť a výšku vášho dieťatka, hrozí vám pokuta. Predovšetkým však riskujete zranenie vášho drobca.

4. Navigácia a čierna skrinka

GPS Navigácia je veľmi užitočnou pomôckou, predovšetkým ak sa vydávate do neznámych končín. Ušetrí vám veľa času, nervov a predovšetkým paliva. Ak nemáte navigáciu vstavanú priamo v aute, či nevlastníte externú navigáciu, môžete si ju stiahnuť priamo do vášho smartfónu. Niektoré systémy si môžete stiahnuť zdarma. Najznámejšie sú asi Google Maps a MapFactor, na 14 dní si môžete vyskúšať aj navigáciu od slovenskej firmy Sygic.

DashCam, alebo inak čierna skrinka nie je žiadnou nevyhnutnosťou, no v prípade nehody Vám dokáže veľmi zjednodušiť jej vyšetrenie a preplatenie poistky. To môže byť v zahraničí veľmi problematické a často sa ťahá aj celé mesiace či roky. Zároveň Vám záznam z kamery môže slúžiť aj ako zaujímavá spomienka na cestu.

5. Strešné nosiče

Ďalšia užitočná vecička ktorá vám dokáže zjednodušiť dovolenku a ušetriť množstvo miesta v aute. Priplatíte si zaň však niekoľko stoviek Eur. Okrem najznámejších nosičov Thule však existuje už aj niekoľko lacnejších alternatív (napr. Hapro, Hakr), ktoré môžu byť pre občasné dovolenkové využitie vhodnou alternatívou. Relatívne dostupné sú už aj nosiče bicyklov, vďaka čomu si môžete užiť oveľa aktívnejšiu dovolenku, ako na lehátku pri vode. Treba však myslieť aj na spotrebu, ktorá vám s bicyklom na kapote môže mierne narásť.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *