Možno aj vás zaujíma, ako bude prebiehať oprava smartfónu, ktorý zveríte do servisných rúk. Je to samozrejmosť, na mobil sme si už všetci tak zvykli, že sa bez neho cítime ako bez ruky, preto chceme vedieť, čo sa s ním v servise deje.
1. Evidencia telefónu
Väčšina servisov si telefón zaeviduje. Vloží ho do svojho systému, kde zapíše jeho základné charakteristiky, medzi ktoré patrí sériové číslo, príslušenstvo, kód IMEI, vaše osobné údaje a podobne. Nevylučuje sa ani to, že servisný pracovník smartfón odfotí, aby bolo jasné, v akom stave ste ho v servise zanechali. Systém slúži na to,aby ste sa neskôr vyhli opletačkám a hádkam o tom, že servisný pracovník telefón odrel, alebo zapatrošil príslušenstvo, ktoré ste spolu s mobilom priniesli.
2. Čakacia doba
Po evidencii telefónu sa smartfón presunie na čakaciu listinu a čaká dovtedy, kým sa nedostane na rad a neprezrie ho technik. Čakacia doba je v každom servise odlišná a záleží od závažnosti vady. Niekedy vám telefón opravia na počkanie, inokedy si musíte zopár dní počkať.
3. Diagnóza smartfónu
Servisný technik prevedie diagnostiku a na základe testov preskúma vady. Pokiaľ ste navštívili autorizovaný servis, diagnostika technikovi ukáže, či oprava spadá pod záruku a bude tak prevedená v rámci reklamácie, alebo si ju budete musieť uhradiť sami. V neautorizovanom servise sa podobná skutočnosť nerieši, keďže oprava prebieha na vaše náklady.
Za diagnostiku sa poväčšine platí. V rámci záruky máte nárok na jednu diagnostiku raz za tri mesiace zdarma.
4. Samotná oprava
Akonáhle sa zistia chyby, technik sa pustí do opravy. Pokiaľ náhradné diely nemá na sklade, doobjedná ich. Zájsť do servisu mobilov je vždy lepším riešením, ako sa telefón pokúšať opraviť doma. Hlavne v prípadoch, že s tým nemáte žiadne skúsenosti. Prvý pohľad totiž často nepomôže. Technické vady zistí len špeciálne testovacie zariadenie. Či už ide o opravu iPhonu, Huaweia alebo inej značky, navštívte taký servis, ktorý vám poskytne aj záruky na servisný úkon a použité náhradné diely.