3 tipy pre pestovanie hlivy ustricovej!

macro-mushrooms-1-1402329-mLesné mäso, najchutnejšie huby, gastronomická pochúťka – také prívlastky sa viažu k možno najpopulárnejšiemu druhu húb, hlive ustricovej. Tá totiž ponúka veľmi zaujímavé výživové a nutričné hodnoty, keď sa obsahom bielkovín a minerálnych látok pozoruhodne približuje k mäsu. Mnohí vegeteriáni tak hlivu veľmi radi využívajú na prípravu rezňov, gulášov či šalátov, pričom oproti mäsu je hliva šťavnatejšia a ponúka výraznejšiu chuť a arómu. Pokiaľ ste z mesta a nemáte priestor ani čas pre zbieranie húb, tak nezúfajte – hlivy môžte pokojne pestovať aj doma, treba len vedieť, ako na to. A presne to sa dozviete v nasledujúcich riadkov vďaka magazínu SmeIn! 

Správne príslušenstvo a podmienky

Základom je samozrejme vhodné príslušenstvo pre pestovanie hlivy ustricovej. Máme tým na mysli najmä pestovateľskú hmotu pre pestovanie húb, ktorú  v tomto prípade tvoria veľmi zaujímavé slamené pagáčiky. Nesmiete takisto zabudnúť ani na vrece, kde prvotne huby zasadíte a na zakúpenie zárodkov húb, ktoré sú dostupné v každých dobrých záhradkárskych potrebách. Udržiavajte čistotu a poriadok, nakoľko huby sú náchylné na rôzne choroby či plesne, ktoré by sa mohli pri neopatrnej manipulácii na ne nalepiť.

Správne zasadzovanie

Zasadzovanie je kľúčovým okamihom, od ktorého sa odvíja úspech, resp. neúspech pri pestovaní húb. V prvom rade je dôležité mať čisté vedro, do ktorého uložíte slamené pagáčiky, ktoré následne zalejete vlažnou vodou. Upozorňujeme na to, aby voda bola naozaj vlažná, pretože príliš vysoká teplota by mohla zárodky húb zlikvidovať. Tieto zárodky umiestňujte veľmi opatrne a pozorne ich premiešajte so substrátom. Následne prichádza na radu pestovateľské vrece – doň celú hmotu uložte, uzavrite a uložte na miesto, kde sa mu bude vyhýbať slnečné svetlo a vysoké teploty.

Pestovanie a zber

Počkajte niečo okolo troch-štyroch týždňov, a potom vrece presuňte na miesto so slnečným svitom, aby sa tak huby mohli ďalej prirodzene vyvíjať. Stačí však aj umelé osvetlenie, zase to zbytočne veľmi nepreháňajte. Počkajte, kým sa objavia malé zárodky a potom vrece rozrežte a presuňte do trochu chladnejšej miestnosti. Dôležitá je vlhkosť vzduchu – viete, že huby majú rady vlhko, a to platí i v tomto prípade, preto zabezpečte v miestnosti dostatočnú vlahu. Huby postupne získavajú veľkosť a v určitom okamihu príde záver pestovania – vy môžte huby z pestovateľskej hmoty vybrať a z nadšením konzumovať. Prajeme dobrú chuť!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1402329