Krásna rastlina vyznačujúca sa unikátnym sfarbením i krásnou vôňou – presne to je levanduľa. Je až priam neuveriteľné, koľko rôznych účinkov kvety tejto rastliny majú, a ako dokážu ľuďom pomôcť. Veď už starovekí Gréci túto rastlinu používali do svojich kúpeľov, pretože pekne voňala a navyše im očisťovala telo aj myseľ. Dnes je význam levandule podobný. Využíva sa v mnohých kozmetických prípravkoch, sprchových géloch a podobne. Ak ju chcete pestovať aj doma, tak s našimi radami to nebude žiaden problém. Smein.com predstavuje tipy pre úspešné pestovanie levandule!
Vhodné miesto a slnečný svit
Levanduľu by ste mali umiestniť na miesto, kde bude môcť prijímať dostatok slnečného svitu. Svit je v tomto prípade veľmi dôležitý, dokonca ešte o niečo dôležitejší než voda a vlhkosť. Levanduľa je totiž suchomilná rastlina a preto ju radšej zasaďte do suchšej pôdy, charakteristickou svojou nižšou vlhkosťou. Lepšia je skutočne suchšia pôda, a to isté platí aj pri substráte.
Semená či priesady?
Levanduľu môžte vysádzať zo semien či priesad, a takisto ju môžte pestovať v kvetináčoch alebo záhonoch. V prípade, že ju sadíte na jar, uprednostnite radšej kvetináč. Počasie je vtedy totiž značne daždivé a preto by pobyt vo voľnej pôde mohol levandule veľmi uškodiť, keďže veľké množstvo vody príliš neobľubuje. Keď dorastie rastlina do výšky približne desiatich centimetrov, tak môžte začať s presádzaním do voľných záhonov. To je kľúčová fáza celého pestovania – ak ju zvládnete, tak ste v podstate za vodou.
Zastrihávajte
Najmä na jar ostrihajte prebytočné vetvičky, aby tak tie nebránili rastu hlavného koreňa. Práve tak totiž zaistíte, že následne vyrastie krásny kvet prinášajúci nádherné lupienky levandule. Zastrihávanie je potrebné robiť s rozumom – aby ste tak našli jeho optimálnu mieru, nie že vystriháte kompletne všetky vetvičky.
Tak čo, trúfate si teraz už na svojpomocné pestovanie levandúľ? Ak áno, tak o výsledky svojej práce sa môžte podeliť v diskusii!
Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1426790