3 tipy pre pestovanie izbových paliem!

1367342_palm_treePalmy sú na prvý pohľad typickou rastlinou, najvhodnejšou pre pestovanie v teplých tropických krajinách. Dovolenkári zo subtropických destinácií by mohli rozprávať dlhé príbehy tom, ako si vychutnávali pohľad na rozkvitnuté palmy, prinášajúce danému miestu zaujímavosť a exotiku. Vy však môžete zažiť takúto exotiku aj priamo doma – a to vďaka našim tipom o pestovaní izbových paliem! Poďte sa teda s nami zahĺbiť do tajov pestovania rastlín, ktoré môžte napriek nepriaznivým klimatickým podmienkam pestovať aj u Vás doma…

Vhodná starostlivosť a polievanie

Základom pestovania akýchkoľvek druhov rastlín v každom priestore je vhodná starostlivosť. Tá už sa potom odvíja od konkrétneho druhu rastliny, v tomto prípade spomínanej palmy. Najmä v lete by ste nemali zabúdať na dôkladné polievanie – palmy síce majú rady slnko, ale zároveň potrebujú k dostatočnému rastu i neustály prísun vody. Môže sa zísť dažďová voda – predsa len, príroda v tomto prípade pomáha a rastlina z nej zoberie viac živín než z tej klasickej vodovodnej. V zime môžte polievať trošku menej, všetko závisí od počasia a vlhkosti, ktorá v danom priestore panuje. Nezabúdajte na hnojivá – palmu hnojte hlavne v lete aspoň raz týždenne, pričom zakupujte najmä dobre rozpustné hnojivá, ako napríklad tie kryštalické či tekuté.

Priestor a nádoby

Niektoré mrazuvzdorné druhy paliem(napríklad brahea armata, jubeá medová, palmovka obrovská a mnohé ďalšie) môžte pokojne pestovať dokonca aj na balkóne počas mrazivých dní. Ako sme však už spomínali v prvom tipe, dbajte vtedy ešte dôkladnejšie na dokonalú starostlivosť. Takisto podstatný je výber vhodných nádob na pestovanie – vhodné sú drevené, keramické či plastové nádoby, pričom všetky by mali mať naspodu otvor na odtok vody. Pri pestovaní na balkónoch dajte pozor na výkyvy počasia – vietor, horúčavy či silný dážď, preto nádoby dobre upevnite pred výkyvmi vetra a operatívne ich presúvajte podľa aktuálneho počasia.

Presádzanie

Po približne troch rokoch je čas rastlinu presadiť. To je práve ten rozhodujúci okamih – ak sa vám presadenie podarí, môže rastlina kvitnúť ešte dlhé roky. Preto si na ňom dajte skutočne záležať. Veľmi opatrne presaďte rastlinu do väčšieho črepníka, na koreňoch však nechajte určitú vrstvu zeminy, aby neostali holé a vystavené suchému vzduchu. Následne si pomôžte substrátom, ten totiž uľahčuje palme prechod do nového prostredia. Pokiaľ vám rastlina začne o niekoľko dní znovu rásť, tak ste boli úspešní a môžte sa radovať z úspešného pestovania izbových paliem! Pestovanie paliem v domácnosti môže byť rozhodne zaujímavým a nevšedným koníčkom. Veríme, že vám pri jeho realizovaní smein.com svojimi tipmi a radami pomohol a vy budete úspešne môcť pestovať izbové palmy!

Zdroj obrázku : http://www.sxc.hu/photo/1367342