3 tipy na pestovanie chutných domácich paradajok

http://www.sxc.hu/photo/1382614

http://www.sxc.hu/photo/1382614

Obľubujete chuť paradajok odtrhnutých v podstate rovno zo záhrady, ktoré sa nedajú s tými v supermarkete ani porovnať? Určite ste už niekedy navštívili tržnice, kde vlastné vypestované paradajky ponúkajú ľudia na predaj. Čo tak si však začať doma pestovať svoje vlastné domáce paradajky?

Skutočne na tom nie je nič zložité, pričom pokiaľ sa budete riadiť tromi nasledujúcimi tipmi a radami pre pestovanie paradajok, tak si budete môcť pokojne na záhrade zasadiť paradajky a následne si len vychutnávať chuť čerstvej zeleniny.

1.       Paradajky vysádzajte až v teplom počasí

Tento druh zeleniny prirodzene obľubuje teplé počasie, preto počkajte minimálne do polky mája, než zasadíte paradajky do pôdy. Tento údaj je len orientačný, keďže napríklad aj v tomto roku bolo ešte v máji dosť chladné počasie, preto bolo lepšie počkať až do júna. Rajčiaky budú len vtedy pekné a červené, pokiaľ budú mať dostatok tepla a predovšetkým slnečného svitu.

2.       Pôdu pre paradajky dôkladne pripravte

Pokiaľ chcete pri pestovaní tohto druhu zeleniny získať určitý ,,náskok,“ tak si môžete prvé semienka zasadiť ešte na jar niekedy v marci – apríli do vopred pripravených priesad. Ako sme už spomínali v predchádzajúcom tipe, treba počkať na slnečné a teplé počasie a zasadiť paradajky do pripravenej pôdy. Nezabudnite ešte predtým na doplnenie hnojiva! Veľa záhradkárov na to zabúda, dopĺňa hnojivo až v priebehu rastu paradajok a tým tak komplikuje ich rast a zrenie. Pre kvalitnú pôdu je nevyhnutné pravidelné polievanie, najmä v letných mesiacoch

3.       Nechajte rásť len jeden výhonok

V tomto prípade platí, že kvalita je dôležitejšia než kvantita. Preto je lepšie nechať rásť jeden ,,hlavný“ výhonok, kým tie bočné pokojne vylamujte. Pokiaľ totiž budú výhonky moc široké a prepletené, tak budú aj plody rajčiny menšie, menej prezreté a tým pádom aj menej chutné. Pri tomto vylamovaní musíte byť opatrní a dávať si pozor na rôzne choroby, prenášajúce sa medzi rastlinami. Možno teda nezaškodí z času na čas do hnojiva primiešať aj nejakú obrannú látku voči chorobám rastlín.

Vhodný základ pre pestovanie paradajok od nás už máte. Teraz už záleží len na Vás, či sa na túto úlohu  podujmete a vypestujete si vlastné, kvalitné domáce paradajky. Držíme Vám pri tom palce!