Zakladáte si podnikanie? Zistite, aké máte možnosti a využite právne služby

Rozhodli ste sa podnikať a založiť si vlastnú spoločnosť? Neviete, aký rozdiel je medzi akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným? Ktorá je v súčasnosti najvýhodnejšia? V tejto situácii vám vedia pomocnú ruku poskytnúť aj právne služby.

Dve najrozšírenejšie právne formy obchodných spoločností na Slovensku sú akciová spoločnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným. Pre ktorú z nich sa rozhodnúť? Aké sú medzi nimi hlavné rozdiely?

b

Spoločnosť s ručením obmedzeným ako jednoduchší variant

Zakladateľom spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť fyzická alebo právnická osoba. Jej založenie je administratívne jednoduchšie a finančne menej náročné ako pri akciovej spoločnosti (331,50 €). Navyše je dnes už možné založiť si spoločnosť aj online. V prípade elektronickej žiadosti je výška ceny založenia presná polovica, a to 165,75 €.

Maximálny počet spoločníkov v spoločnosti s ručením obmedzeným je 50. Základné imanie musí činiť minimálne 5000 € bez určenia maxima a je tvorené buď peňažnými, alebo nepeňažnými vkladmi spoločníkov. Minimálny vklad každého spoločníka je 750 EUR.

 

Akciová spoločnosť vzbudzuje viac dôvery

Pri návrhu na zápis do obchodného registra je pri akciovej spoločnosti účtovaný poplatok 829,50 € (v prípade elektronického návrhu 414,75 €).

Od s.r.o. sa líši tým, že založiť ju nemôže len jedna fyzická osoba. Spoločnosť môže založiť jeden zakladateľ, no musí byť právnickou osobou. V inom prípade musia byť zakladatelia minimálne dvaja. Počet akcionárov nie je obmedzený. Základné imanie je v porovnaní s eseročkou päťnásobne vyššie – až 25 000 € pozostávajúcich z akcií akcionárov. Takisto nie je určený maximálny limit pre imanie.

 

Ako vám v tomto prípade pomôžu právne služby?

V prípade založenia akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným alebo pri zriadení organizačnej zložky podniku sa vám určite zídu právne služby. Bratislava je oblasťou, kde sa nachádza veľké množstvo skvelých právnikov s dlhoročnou praxou a mnohými skúsenosťami získanými napríklad aj v zahraničí.

Služby právnika vám padnú vhod najmä pri zakladateľskej zmluve a určovaní právomocí všetkých spoločníkov. Vďaka poradenstvu s právnikom sa v budúcnosti vyhnete napríklad sporom kvôli vyskytujúcim sa nedostatkom v zmluve.

Okrem toho môžu pomôcť aj v prípade zmeny v organizácii v spoločnosti. Chcete zmeniť konateľa spoločnosti? Alebo došlo vo vašej spoločnosti k neplánovanej zmene? Nie je podstatné, o akú zmenu ide, vďaka právnikovi to však budete mať celé pod dohľadom. Pomôže vám nielen pri koncipovaní zmlúv, ale tiež dohliadne na procesy a poradí, ktoré kroky by ste mali podniknúť.

 

foto: bigstockphoto.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *