Tipy, ako počas zimnej dovolenky neprísť o tisíce eur

Kedy vám poisťovňa neuhradí nehodu na svahu?

Dovolenka v horách sa neraz môže jediným nešťastným pádom zmeniť z aktívneho oddychu na dlhší pobyt v nemocnici, pretože presne tam sa končí väčšina úrazov v zimných strediskách. Zvýšenému riziku sú vystavení lyžiari, sánkari, korčuliari či snoubordisti. Niekedy však človek ani nemusí športovať, stačí, že sa pošmykne na zľadovatenom snehu…

Nechceme teraz nikoho zastrašovať negatívnymi tvrdeniami, že každý šport vedie k trvalej invalidite, radi by sme však upozornili na to, že športovanie v sebe nesie isté riziká a ich minimalizácia by mala byť samozrejmou súčasťou športu. Pokiaľ ide o zimu a dovolenky v objatí snehu, štatistiky poisťovní hovoria nasledujúce.

„Až 80 percent úrazov vzniká pri páde lyžiara v dôsledku straty stability. Zvyšok tvoria úrazy súvisiace so zrážkou s iným lyžiarom alebo s používaním vleku. 70 percent všetkých úrazov na lyžiarskom svahu sa stáva v jeho dolnej časti a viac ako tretina z nich tesne pred koncom prevádzky vlekov, kedy sa už v zimných mesiacoch skoro stmieva a je znížená viditeľnosť. Najčastejším poranením pri zjazdovom lyžovaní je pretrhnutie alebo natiahnutie kolenných väzov,“ vyratúva Monika Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon.

„Podľa našich štatistík si ľudia na svahoch často zrania koleno, meniskus a ničím výnimočným, žiaľ, nie je ani rozseknutá noha. Tisíce eur sme však našim poistencom vyplatili aj za zlomenú čeľusť, ľahšie otrasy mozgu či za zlomenú ruku v ramene,“ hovorí Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa.

 

Pár drobných

Podľa M. Porackej z Aegon si čoraz viac ľudí uvedomuje dôležitosť poistnej ochrany, ktorej cena je často tou najnižšou položkou pri cestovaní na dovolenku či na lyžovačku. Napríklad v Allianz -Slovenská poisťovňa stojí komplexný balík cestovného poistenia v rámci celej Európy 1,70 eur na deň a zahŕňa krytie liečebných nákladov v neobmedzenej výške, ďalej kryje riziko úrazu, smrti po úraze, trvalých následkov, batožinu, asistenčné služby a zodpovednosť za spôsobenú škodu. „Práve zodpovednosť za škodu má v poslednom období čoraz väčší význam, keďže v prípade, ak na svahu zraníte lyžiara, môže si u vás súdne vymáhať náhradu za spôsobenú škodu aj ušlý zisk,“ upozorňuje H. Kanderková.

„Lyžovačka na Slovensku sa v prípade úrazu môže vyšplhať do výšky niekoľkých a v niektorých prípadoch až na desiatky tisíc eur. Len transport vrtuľníkom môže stáť 25-tisíc eur. Zvoz zraneného lyžiara sa pohybuje od 500 do 700 eur. Pritom základný balík poistenia určený na pešiu turistiku, zjazdové lyžovanie na vyznačených tratiach, snoubording a sánkovanie na vyznačených tratiach stojí pre jednu osobu na deň len 80 centov,“ uvádza presné čísla Katarína Kukurová z poisťovne Generali.

V niektorých lyžiarskych strediskách na Slovensku je poistenie zahrnuté v cene skipassu, ale nenechajte sa touto informáciou uspokojiť bez toho, aby ste vedeli, čo poistenie skutočne kryje. Možno to bude „iba“ zvoz zraneného zo svahu, možno „iba“ niečo iné.

 

Na čo si dať pozor

Úplne bez starostí a ostražitosti by ste nemali byť ani v prípade, že máte uzatvorené vhodné cestovné poistenie. Sú totiž situácie, kedy poisťovňa liečbu úrazu alebo vzniknutú škodu neuhradí alebo poistné kráti. „Pri zavinení úrazu na svahu si poisťovňa vyhradzuje právo nenahradiť škodu, ak klient spôsobil škodu inej osobe hrubou nedbanlivosťou, bol pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok alebo neposkytol pomoc,“ tlmočí stanovisko poisťovne Kooperativa Silvia Nosková Illášová. „Aj na svahu je potrebné dodržiavať bezpečnostné pravidlá a normy, ako je nosenie lyžiarskej helmy či lyžovanie v triezvom stave,“ dopĺňa aj H. Kanderková z Allianz.

Navyše, podľa novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorá je v platnosti, môžete za nedisciplinované správanie na svahu dostať pokutu až do výšky 331 eur.

Zástupcovia poisťovní upozorňujú aj na to, aby ste v prípade poistnej udalosti – kolízie s iným lyžiarom – nepodpisovali žiaden dokument, ktorého obsahu dobre nerozumiete. Môžete podpísať niečo, čo vás pripraví o peniaze. „Klientov taktiež upozorňujeme, že pokiaľ dôjde na svahu k stretu s iným lyžiarom, je potrebné doložiť do poisťovne najmä zápis o škode, respektíve prehlásenie o spôsobení škody. Dôležité je, aby bolo podpísané obidvomi zúčastnenými stranami,“ upozorňuje S. Nosková Illášová z Kooperativy.

 

Vernostné bonusy

Poistenie môže byť výhodnejšie, ak ste verným klientom. Napríklad poisťovňa Aegon teraz ponúka svojim klientom bonus 300 €. Ak sa klientovi počas návštevy zimného strediska stane úraz alebo poranenie, ktoré si vyžiada hospitalizáciu, naša poisťovňa mu jednorazovo vyplatí túto sumu nad rámec plnenia vyplývajúceho z poistnej sumy,“ hovorí M. Poracká, produktová manažérka poisťovne Aegon. Bonusové krytie sa týka úrazov v slovenských aj zahraničných lyžiarskych strediskách. Príčinou hospitalizácie môže byť športový úraz, turistické zranenie alebo iba nešťastný pád. Pre poistné plnenie je potrebné preukázať, že k nehode došlo v exteriéri zimného strediska a následná hospitalizácia trvala dlhšie ako 5 dní.“

Na aktuálne potreby trhu zareagovala Allianz – Slovenská poisťovňa novým celoročným cestovným poistením do Európy vrátane Turecka s obmedzenou dĺžkou jedného pobytu na maximálne 45 dní a limitom krytia na liečebné náklady 220-tisíc eur. Nejde síce o špecialitu pre zimných dovolenkárov, ale môže prísť vhod. „Toto cestovné poistenie je ideálne pre tých, ktorí často cestujú v rámci Európy na kratšie pobyty, či už pracovne, alebo súkromne, teda pre lyžiarov, dovolenkárov, ľudí, ktorí chodia do Európy na nákupy, ale aj Slovákov, ktorí v európskom štáte pracujú a pravidelne sa vracajú domov za svojimi rodinami,“ vysvetlila H. Kanderková.

V Generali nezabúdajú ani na poistenie storna zimnej dovolenky. „Klientom okrem základných balíkov ponúkame aj balík, ktorý kryje všetky s cestou bežne spojené riziká ako liečebné náklady, batožinu, úrazové poistenie, zodpovednosť za škodu spôsobenú tretej osobe, poistenie pátrania a záchrany a rozšírené asistenčné služby a produkt, ktorý okrem toho kryje náklady na storno cesty, ak ste napríklad pre chorobu nemohli na hory vyraziť, ale pobyt máte zaplatený,“ informovala nás K. Kurková.

 

Iný kraj, iné peniaze

Počas zimnej dovolenky v zahraničí sú síce Slováci krytí európskym zdravotným poistením, no to má svoje limity. „Európsky zdravotný preukaz nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie,“ upozorňuje K. Kurková z Generali. Nie je nič nepríjemnejšie, ako so zraneným človekom či s dieťaťom v horúčke hľadať v okolí najbližšie štátne zdravotnícke zariadenie.

„Časté sú prípady, keď ľudia na svahu nezrania len seba, ale aj iného lyžiara. Náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, transport či na zničené lyžiarske vybavenie poškodeného pritom znáša ten, kto zrážku zavinil. Domáhanie sa odškodnenia trvalých následkov sa neraz končí až na súde. Tieto položky môžu vyjsť aj na desaťtisíce eur a európsky zdravotný preukaz vtedy nepomôže,“ upozorňuje ďalej zástupkyňa poisťovne Generali.

V Taliansku a Rakúsku, obľúbených lyžiarskych destináciách Slovákov, platí prísny zákaz požívania alkoholických a omamných látok v lyžiarskych strediskách. Na dodržiavanie zákazu dozerá lyžiarska polícia, ktorá má veľmi široké kompetencie a najmä možnosť udeľovať poriadne „mastné“ pokuty. Na tie sa však nevzťahuje žiadne poistenie.

 

Toto napísal život

Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch – aj na horách. Čo všetko sa už stalo, hoci s tým vopred nikto nerátal, a koľko to celé stálo? Tu sú reálne prípady z poisťovne Generali.

Muž sa na svahu zrazil s iným lyžiarom, pričom v dôsledku pádu utrpel vážnu zlomeninu oboch členkov, čo si vyžiadalo operáciu. Poisťovňa mu preplatila 9 800 eur.

Z vážneho úrazu sa liečil lyžiar, ktorému sa pri vystupovaní z lanovky zachytila lyža, spadol a utrpel viacpočetné poranenia – odreniny tváre, otras a pomliaždenie mozgu a zlomeninu dvoch rebier. Poisťovňa mu vyplatila plnenie viac ako 7 000 eur.

Lyžiar sa na svahu v Rakúsku zrazil s lyžiarkou, jemu nebolo nič, no jej spôsobil zranenie kolena a ruky. Keby nemal poistenie, musel by zaplatiť 900 € za jej ošetrenie.

Zatiaľ najvyššia tento rok nahlásená škodová udalosť sa prihodila Slovákovi v Kanade. Počas lyžovačky priamo na svahu nečakane odpadol a upadol do bezvedomia. Späť na Slovensko bol prevezený ambulantným lietadlom. Celkové náklady na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz prekročili hranicu 200 000 eur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *