Problém s predčasnou ejakuláciou

Predčasná ejakulácia je forma sexuálnej dysfunkcie, ktorá môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu mužského sexuálneho života. Nastáva, keď orgazmus alebo “vyvrcholenie” nastane skôr, než by muž chcel. Príležitostne sa môže vyskytnúť komplikácia s reprodukciou, ale predčasná ejakulácia (PE) môže tiež nepriaznivo ovplyvniť sexuálnu spokojnosť, a to pre mužov aj ich partnerky.

Tieto informácie sú zamerané na objasnenie príčin PE a načrtnutie účinných možností liečby.

 

Rýchle fakty o predčasnej ejakulácii

Tu sú niektoré kľúčové body príčin predčasnej ejakulácie.

  • Vo väčšine prípadov je neschopnosť kontrolovať ejakuláciu zriedkavo kvôli zdravotnému stavu, hoci lekári budú musieť vylúčiť aj tento fakt.
  • PE môže viesť k sekundárnym symptómom, ako sú úzkosť, rozpaky a depresia.
  • Možnosti liečby siahajú od ubezpečenia od lekára, že sa tento problém môže časom zlepšiť, až po domáce metódy „tréningu“ načasovania ejakulácie.

 

Psychologické faktory

Väčšina prípadov PE nesúvisí so žiadnym ochorením a namiesto toho je spôsobená psychologickými faktormi, vrátane:

  • sexuálnej neskúsenosti
  • nadmerného vzrušenia alebo príliš veľkej stimulácie
  • vzťahového stresu
  • úzkosti
  • pocity viny alebo neprimeranosti
  • depresie

Tieto bežné psychologické faktory môžu postihnúť mužov, ktorí predtým mali normálnu ejakuláciu. Tieto prípady sa často nazývajú sekundárne alebo získané.

 

Liečba

Predčasná ejakulácia môže spôsobiť značné problémy. Vo väčšine prípadov existuje psychologická príčina. Ak je problém viac perzistentný, lekári môžu odporučiť poradenstvo od terapeuta, ktorý sa špecializuje na sexuálne vzťahy alebo na „párovú terapiu“.

Jedným z možných spôsobov liečby predčasnej ejakulácie je behaviorálna terapia. Najčastejšie sa používa “squeeze technika”. Ak človek zistí, že má predčasný orgazmus, prerušuje sexuálny styk. Potom muž alebo jeho partnerka stlačí hriadeľ penisu medzi palcom a dvoma prstami. Muž alebo jeho partnerka aplikujú mierny tlak tesne pod hlavu penisu asi 20 sekúnd, pustia a potom  môžu obnoviť sexuálny styk. Technika sa môže opakovať tak často, ako je potrebné.

Ďalšou možnosťou zlepšenia erekcie je liek na predpis, ktorý pomáha oddialiť ejakuláciu. Oneskorený orgazmus je bežným vedľajším účinkom niektorých liekov, najmä tých, ktoré sa používajú na liečbu depresie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Problém s predčasnou ejakuláciou, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *