Predstavujeme vám autá budúcnosti

Ak sa všetky vízie vývoja automobilového priemyslu stanú skutočnosťou, dosť možno čoskoro nastane doba, kedy pri šoférovaní auta nebudeme musieť ani pohnúť prstom. Aj keď sú niektoré z plánovaných inovácií ešte takzvane v plienkach, určite stojí za to mať o nich prehľad. Prečítajte si o tých najzaujímavejších inováciách zo sveta automobilov.

 

Gesta miesto tlačítok

Bavorská automobilka BMW sa snaží dokázať, že tlačítka sú prežitok, a tak vsadila na ovládanie auta pomocou gestikulácie. Vďaka tomu by šoféri v budúcnosti mali byť schopní ovládať klimatizáciu alebo zdvihnúť telefónny hovor len pohybom prstu.

Dokážete si ale predstaviť, že mávnutím prstu dopĺňate aj benzín alebo meníte pneumatiky?

Bohužial sú stále veci, ktoré ani táto technológia nezvládne vyriešiť – výmena zimných pneu (nech už dávate prednosť pneumatikám značky Barum, alebo Nokian) bude zrejme aj naďalej vyžadovať o poznanie väčšie úsilie než len pár mávnutí ukazováka.

 

Knight Rider

Šoféri automobilov Volvo XC90, ktorí zároveň disponujú náramkom Microsoft Band 2, si možno pripadajú trochu ako David Hasselhoff v kultovnom seriáli Knight Rider. Toto zariadenie totiž umožňuje ovládať auto hlasom. Doslova na povel, pomocou hlasovej aktivácie, šofér dokáže naštartovať motor, nastaviť navigáciu, ovládať klimatizáciu, zamknúť dvere a dokonca aj zatrúbiť.

Inteligentné auto ako v seriáli Knight Rider už rozhodne nie je hudbou vzdialenej budúcnosti.

Auto, ktoré sa šoféruje samo

Keď máte samoriadiace auto, k čomu volant, že? V novom prototype firmy Etos sa volant složí a zasunie do palubnej dosky, takže cestujúci majú dostatok miesta na čítanie kníh, prípravu firemnej prezentácie alebo krátke zdriemnutie.

Auto navyše disponuje aj vlastným dronom a pristávacou dráhou, takže môžete svoju cestu natočiť z vtáčej perspektívy alebo si nechať doručiť balík z Amazonu – a to všetko z pohodlia autosedadla.

 

Auto ako člen domácnosti?

Volkswagen spojil sily s výrobcami technológií pre domácnosti, vďaka čomu jeho futuristický prototyp modelu BUDD-e dokáže povedať, čo máte v chladničke, alebo otvorí dvere návšteve, ktorá k vám dorazila skôr než vy. Dokonca má v nárazníku zvláštnu prihrádku, v ktorej vám poštovný doručovateľ môže nechať zásielku.

 

Robotický taxík

Nákup vlastného auta je investícia, ktorá sa predovšetkým obyvateľom mesta nemusí vyplatiť. Automobilka General Motors preto v spolupráci s dopravnou aplikáciou Lyft vyvíja sieť samoriadiacich áut na objednanie. Kedy sa dočkáme robotaxíku aj v starom svete je zrejme len otázkou času.

Volkswagen BUDD-e sa stane nedielnou súčasťou domácnosti – a to doslova.

 

Kam sa bude vývoj automobilového priemyslu uberať je ale aj cez rôzne indície vo hviezdach. Jedna vec je však istá: dokým sa nebudeme pohybovať vznášadlami, neobídeme sa na cestách bez sady kvalitných značkových pneumatík.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Predstavujeme vám autá budúcnosti, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *