Prečo nám pizza tak chutí?

Niektorí ju jedia takmer každý deň, iní si ju doprajú len príležitostne. Pizza je jedlo, ktorým neohrdne takmer nikto, a to hlavne v prípade, že je urobená naozaj dobre. To však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Čo teda robí pizzu takým zaujímavým pokrmom?

Tisícky rokov tradície

Pizza je jedlo, ktoré dnes pozná celý svet. Jej korene siahajú do okolia talianskeho mesta Neapol a názov bol písomne dokumentovaný okolo roku 1000. Môžeme ho preložiť ako tlačiť či ťahať, takže je odvodený od pohybov rúk, ktoré sú vykonávané pri vhadzovaní pizze do pece a jej následnom vyberaní. Tenké okrúhle bochníky piekli už Etruskovia, no prvé skutočné prototypy pizze začali do pecí vhadzovať Rimania v časoch dobýjania Európy.

Pizzu si jednoducho spraví každý doma, no pokiaľ má ísť o pravú taliansku, treba zájsť do reštaurácie. Dnes už nie je potrebné cestovať až do krajiny jej pôvodu, pretože mnoho dobrých pizzerií máme už aj u nás na Slovensku. Niektoré sa snažia, iné sa k tej pravej aj naozaj približujú.

Jedlo mnohých tvárí

Pizza má veľa variantov, čo je jednou z jej najväčších výhod. Stačí zmeniť jednu ingredienciu a dostane úplne nový nádych. To sa vždy oplatí, najmä keď sa na ňu hodí naozaj hocičo. Dôležité je však mať čerstvé suroviny a dobrý paradajkový, príp. smotanový základ. Základom dobrej pizze je vraj tenké cesto, ktorému napríklad v King of pizza  Bratislava pridávajú aj chrumkavosť. Dôležité sú pre nich hlavne kvalitné a čerstvé suroviny a to, že im záleží na tom, aby sa dobrá pizza dostala k čo najviac ľuďom, dokazujú aj rozvozom zdarma.

A prečo je teda pizza taká obľúbená? Tisícky rokov, počas ktorých sa jej recepty vyvíjali a menili dotiahli niektoré do dokonalosti a fakt, že si ingrediencie môže každý vybrať podľa svojej chuti je obrovskou výhodou. Veď ktoré iné jedlo chutí výborne so šunkou a šampiňónmi, ale aj s ananásom? Ak sa vám začali zbiehať slinky, rýchlo objednávajte. V prípade, že ste práve v Bratislave, môžete vyskúšať kráľovskú. A ak budete náhodou s niekým výnimočným, kto pizzu neobľubuje, pokojne mu k tej svojej objednajte burger, wrap či šalát. Aj kráľovský burger je v Bratislave celkom obľúbený.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *