Pôžičky

Pôžička je typ dlhu a podobne ako iné typy dlhu má úver za následok redistribúciu finančných prostriedkov

Vrámci pôžičky dostáva dlžník od veriteľa určité množstvo peňazí, nazývané istina  a je povinný mu túto sumu do určitého dátumu splatiť. Väčšinou sa peniaze splácajú  v pravidelných intervaloch a  sumách, najčastejšie raz za mesiac. Pôžička je  poskytovaná  za poplatok, ktorý je nazývaný úrokom.

Základné delenie pôžičiek je na bankové a nebankové.

Bankové pôžičky

Asi najľahšie cestou ako prísť rýchlo k peniazom je ísť do banky a požiadať o pôžičku. Na rozdiel od nebankových spoločností si u banky môžete byť istí, že na vás nenachystá žiadnu právnu kľučku, čo sa u nebankových pôžičiek môže stať . Avšak  “pocit bezpečia” je v tomto prípade nahradený preverovaním zákazníka a nahliadnutím do registra trestov. Bankové pôžičky navyše ponúkajú aj podstatne nižšiu úrokovú sadzbu ako nebankové produkty, sú teda celkovo výhodnejšie.

Pôžičky môžeme rozdeliť rôznymi spôsobmi,  záleží na dobe splatnosti – krátkodobý úver sa spláca do jedného roka, strednodobé od 1 do 4 rokov a dlhodobý môžete splácať 4 a viac rokov. Ďalej sa delia podľa meny, teda korunové v prípade, že sa jedná o českú korunu a devízové, keď ide o inú menu. Môžeme ich tiež deliť podľa toho komu je pôžička poskytnutá, a to buď na občianske alebo pôžičky pre podnikateľské účely.

Nebankové pôžičky

Potrebujete požičať peniaze, ale v banke ste z nejakého dôvodu neuspeli? Aj pre vás existuje riešenie. Existujú tzv nebankové pôžičky, teda pôžičky poskytované súkromnými inštitúciami, kde sa neberie ohľad na to, či  niekde dlhujete alebo ste neskoro zaplatili splátku, účet za telefón a získali tak zápis do registra.

Tieto pôžičky sa od tých klasických líšia v mnohých veciach. Napr. doba splácania sa pohybuje od 3 do 5 rokov, úroky bývajú vyššie ako u bankových pôžičiek, výška pôžičky sa môže odvíjať od toho či ste zamestnanec, podnikateľ alebo dôchodca a máloktorá spoločnosť vám požičia viac ako 300 000, ale aj tu môžeme nájsť svetlé výnimky, stačí mať  internet  alebo si pustiť televíziu, kde ich v reklamách beží veľké množstvo a vybrať si pôžičku podľa svojich predstáv. Pôžičku vám väčšinou zriadia online alebo po telefóne, a to do 24 hodín.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *